Nowy Numer 16/2019 Archiwum

Zobacz także

 • gość
  24.09.2017 17:25
  Wiem co monstrancja ma wyrażać. Rozumiem intencje projektanta. Domyślam się teologicznego uzasadnienia. A jednak coś w niej niepokoi, przeraża. Jest w niej element rozdarcia, rozerwania, nienaturalności, która budzi niepokój. To zaniepokojenie nie ma nic wspólnego z bojaźnią. Ku memu zadziwieniu, odczuwam wstręt.
  doceń 4
 • dziwne
  24.09.2017 20:05
  W Fatimie chyba nie brak monstrancji..A poza tym czy to nie jest jakos teologicznie sprzeczne,Hostia w Matce Bożej? Jestem na nie.
  doceń 2
 • PTaraski
  24.09.2017 21:29

  "Maryja jest pierwszą monstrancją" twierdzą niektórzy, ale to nonsens. Zacznijmy od elementarza:

  Słowo "monstrancja" pochodzi od łacińskiego "monstrare", czasami nazywana jest też "ostensorium" od łacińskiego "ostensore". Oba słowa znaczą pokazywać.

  Teraz należy zapytać, co jest pokazywane?

  Pokazywana jest Eucharystia! A co to jest Eucharystia? Eucharystia to są przemienione chleb i wino, które w ofierze mszy świętej stały się Ciałem i Krwią Pana naszego Jezusa Chrystusa - używa się tu określenia "transsubstancjacja".

  A czym jest msza święta? Msza święta jest bezkrwawym uobecnieniem Ofiary Chrystusa na krzyżu.

  A jakie było miejsce Matki Najświętszej w czasie Ofiary Krzyżowej? Stała obok!

  Jezus Chrystus narodził się z Maryi, ale ofiara Eucharystia jest dzięki Ofierze Krzyża.

  Jeszcze jedno, tutaj mamy pomieszanie dwu zupełnie osób i dwu zupełnie różnych rzeczy: Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz Jego Najświętszej Matki, a także pomieszanie Eucharystii, która jest rzeczywistą obecnością Chrystusa, oraz figury(!) Jego Matki. My adorujemy Chrystusa Pana w obecnego w Eucharystii, ale nie adorujemy figur, które są tylko przedmiotami. Przed figurami świętych się modlimy przezywając wstawiennictwa tych osób, które figury/rzeczy przedstawiają. W przeciwnym razie byłaby to idolatria, dodajmy z natury pogańska.

  Tak więc:

  Eucharystia jest nam dana dzięki Ofierze Krzyżowej, kiedy Chrystus został wywyższony i ukazany. A Najświętsza Panna Maryja stała pod krzyżem, a nie nosiła Eucharystię ukrytą(!) w swoim łonie.

  Ta "monstrancja" to teologiczne nieporozumienie. Niech ktoś spróbuje udowodnić, że nie!?
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL