Nowy numer 49/2018 Archiwum

Pociągiem retro do Kalwarii i Wadowic przejdź do galerii

Nie lada gratka czekała na pasażerów, którzy w niedzielę 1 października przyszli na dworzec kolejowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckoronie i Wadowicach. Na peronie stał prawdziwy parowóz z 1946 roku.

Parowóz o wdzięcznej nazwie Ty42-107, do którego były dołączone odrestaurowane wagony pochodzące ze skansenu w Chabówce, pokonał wczoraj odcinek z Chabówki do Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony i Wadowic oraz Andrychowa. W godzinach popołudniowych pociąg retro wyruszył w drogę powrotną. Część pasażerów w Kalwarii przesiadło się do nowoczesnego składu - pociągu papieskiego - i wyruszyło do Krakowa.

Na trasie na licznych pasażerów (wśród których była grupa przedszkolaków z rodzicami z przedszkola sióstr nazaretanek z Kurdwanowa) czekało mnóstwo atrakcji, m.in. poczęstunek regionalny czy powitanie na niektórych stacjach przez orkiestry dęte. Były nawet - w cenie biletu - kremówki papieskie i możliwość zwiedzania rodzinnego miasta Jana Pawła II z przewodnikiem.

Skład retro wyruszył na tory z okazji 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej. Głównym organizatorem przejazdu było Nowosądeckie Towarzystwo Miłośników Kolei przy wsparciu PKP Cargo i województwa małopolskiego.

Kto chciałby przejechać się pociągiem retro, będzie miał jeszcze ku temu okazję. 11 listopada, z okazji Święta Niepodległości, wyruszy pociąg wolności, a 2 grudnia skład retro pojedzie na mikołajki do Zakopanego. Wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie: kolejegalicyjskie.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy