GN 50/2018 Archiwum

Szedł drogą św. Franciszka

W wieku 78 lat 3 zmarł ks. Franciszek Truty. Kapłan pełnił posługę proboszcza w wielu parafiach. Przez ostatnich 10 lat był rezydentem w parafii św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Pogrzeb odbędzie się 6 października.

- Był gorliwym kapłanem, który swoje powołanie realizował spokojnie, ale zdecydowanie. Rezygnował z wszelkiej własności. Szedł drogą św. Franciszka. Żył bardzo skromnie, nakładał sobie pokuty - wspomina ks. Henryk Paśko, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. - Był bardzo pracowity. Posługiwał w konfesjonale, udzielał również innych sakramentów. Był bardzo lojalny wobec proboszcza - mówi ks. Henryk.

Ks. Franciszek pracował w Pcimiu, Waksmudzie, Szczyrku, Zabierzowie, Wadowicach, Juszczynie. Pochodził z Podhala - miejscowości Trute koło Ludźmierza (parafia Klikuszowa).

Uroczysta Msza św. - importa - odbędzie się 5 października o godz. 16 w kościele św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Modlitwie będzie przewodniczył bp Jan Szkodoń. Ciało zmarłego kapłana będzie przebywać całą noc w świątyni. Zaś 6 października o godz. 13, także w kościele św. Jadwigi Królowej, zostanie odprawiona Msza św. pożegnalna pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Strojka, dziekana nowotarskiego i proboszcza parafii NSPJ w Nowym Targu. Po tej liturgii trumna z ciałem ks. Franciszka zostanie przewieziona do kościoła św. Marcina w Klikuszowej, gdzie o godz. 15 rozpocznie się Msza św. żałobna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Emerytowany metropolita krakowski znał doskonale ks. Franciszka jeszcze z czasów nowotarskiego Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

Po Mszy św. zmarły kapłan zostanie odprowadzony na miejsce spoczynku na cmentarzu w Klikuszowej. Trumna z ciałem ks. Franciszka zostanie umieszczona w rodzinnym grobowcu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy