Stanisławowi Wyspiańskiemu została poświęcona tegoroczna krakowska Noc Poezji. W różnych miejscach miasta odbędą się dziś spektakle, prezentacje i koncerty nawiązujące do twórczości autora "Wesela".
Cykl wydarzeń kulturalnych odbywających się pod hasłem: "Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach", zorganizowano z okazji 110. rocznicy śmierci Wyspiańskiego.
O godz. 16 w Sali Obrad im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich (pl. Wszystkich Świętych) swoje wiersze będą czytali współcześni poeci krakowscy. O 17.30 w Klubie pod Jaszczurami (Rynek Główny 8) odbędzie się z kolei pokaz mody "Wyspy Wyspiańskiego", inspirowany twórczością autora "Wyzwolenia". Uwspółcześnieniem "Wesela" będzie zaś spektakl Bronisława Maja "Weselisko" w inscenizacji i reżyserii Jerzego Zonia, który o godz. 18 przedstawi na Rynku Podgórskim Teatr KTO wraz z innymi aktorami, m.in. Anną Dymną, Dorotą Segdą, Jerzym Trelą i Jackiem Romanowskim.
O godz. 19 w kaplicy św. Doroty kościoła św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7) aktor Jakub Kosiniak przedstawi swój wybór tekstów i muzyki "Stanisław Wyspiański - wieszcz piąty". O tej samej porze w Klubie Jedność Ośrodka Kultury na nowohuckim os. Wolica (ul. Drożyska 3 c) odbędzie się wielki finał konkursu plastycznego "Chochoły i paralusy, czyli z Krakowem w tle".
O 19.30 w oknach zabytkowego budynku Dworca Głównego PKP (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3) zostanie przedstawiony spektakl teatru cieni "Cienie »Wesela« Stanisława Wyspiańskiego".
Uczestnicy Nocy Poetów, którzy od godz. 20 do 23 odwiedzą Muzeum Witrażu (al. Krasińskiego 23), będą mogli z kolei zobaczyć stan prac nad powstającą tu pod okiem Piotra Ostrowskiego nową repliką witrażu Wyspiańskiego "Apollo, czyli system Kopernika", która w listopadzie zostanie zaprezentowana na wystawie w Muzeum Narodowym poświęconej artyście. Na replikę "Apolla" składa się 950 misternie powycinanych barwnych elementów szklanych. Znajdą się one w 12 kwaterach. Dwie górne kwatery ukazujące głowę Apollina są już oprawione w ołów, kolejne mają ułożone swoje elementy i czekają na oprawę, jeszcze inne są jeszcze przyklejone do szklanej palety. Pokaz będzie miał dwa wymiary - plastyczny i poetycki. Przybywający zobaczą w malarni muzeum (które jest częścią wciąż działającego Krakowskiego Zakładu Witrażów S. G. Żeleński) fragmenty "Apolla" rozproszone na trzech szklanych sztalugach, na dole zaś w kawiarni muzealnej aktor Maurycy Popiel będzie czytał wiersz Michała Zabłockiego "Apollo w budowie". "Mądrość, to piękno, a piękno jest kruche./ Wystarczy bomba i już piękno pryska. (...) Zresztą zagłada już się dokonała./ Skruszyła witraż, który mnie przedstawia./ Harmonia, mądrość, piękno mego ciała,/ to jest już dawno zapomniana sprawa./ Z radością witam nową rekonstrukcję./ Obraz mej własnej niepowtarzalności./ Bo nigdzie mądrość nie nastanie póty,/ póki tam piękno najpierw nie zagości" - napisał Zabłocki.
Szczegółowy Program Nocy Poezji 2017 zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków jest dostępny w internecie.