Nowy numer 3/2021 Archiwum

Powstanie departament ds. cyberbezpieczeństwa

Jego powołanie zapowiedziała w Krakowie premier Beata Szydło. Szefem nowej komórki ma zostać Paweł Szefernaker.

Prezes Rady Ministrów brała 9 października udział w rozpoczęciu III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa "Cybersec". - Cyberbezpieczeństwo staje się znaczącym elementem funkcjonowania państwa - podkreśliła w swoim wystąpieniu premier. - To jest kwestia gospodarki, bezpieczeństwa, to jest kwestia stabilizacji, ale też - myślę - że wszyscy zdajemy sobie sprawę - pokoju - zaznaczyła. Podkreślała, że kwestie te są coraz bardziej dostrzegane jako priorytetowe zadania dla wszystkich rządów.

- Cyberprzestrzeń jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów aktywności człowieka. Pomaga w pracy, daje rozrywkę, ułatwia komunikację, usprawnia działalność bankową, biznesową czy handlową. Usprawnia działalność państwa - wymieniała szefowa rządu. B. Szydło zaznaczyła, że zagrożenia związane z cyberprzestrzenią, takie jak cyberterroryzm czy włamania na konta bankowe, muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją organów państwa.

Zapowiedziała powołanie specjalnego departamentu, którego zadaniem będzie analiza i monitorowanie cyberprzestrzeni. Jego szefem ma zostać Paweł Szefernaker. Nowa komórka ma być "eksperckim zapleczem" jej kancelarii.

W swoim wystąpieniu premier poinformowała także, że resort cyfryzacji finalizuje prace nad projektem Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Przypomniała, że Antoni Macierewicz na początku września poinformował o utworzeniu biura ds. polskiej armii cybernetycznej, która ma przygotować kadry do operacji wojskowych w cyberprzestrzeni.

- Mówiąc o cyberbezpieczeństwie, musimy cały czas się uczyć, musimy cały czas szukać nowych wyzwań i tym wyzwaniom sprostać. I tego właśnie chce polski rząd - powiedziała premier Szydło.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama