Nowy numer 4/2021 Archiwum

Rak to jeszcze nie wyrok! przejdź do galerii

Żeby jednak się go ustrzec, Podhalańskie Amazonki rozdają kobietom zaproszenia na bezpłatne USG piersi.

10 października przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu Podhalańskie Amazonki po raz kolejny spotkały się ze szkolną młodzieżą. Znakiem rozpoznawczym akcji były różowe balony oraz tematyczne transparenty, które przynieśli uczniowie. Jeden z nich głosił, że "Rak to jeszcze nie wyrok!", a inny zachęcał do wykonania profilaktycznych badań. - To właśnie promocja profilaktyki jest celem tego spotkania. Chcemy mówić młodym osobom, że warto ciągle się badać - mówi Ewa Palider z Podhalańskich Amazonek, które swoje pięć minut dla młodzieży wykorzystały znakomicie.

W programie spotkania znalazły się: występ dziewcząt ze Studia Piosenki "Septyma", pokaz grupy tanecznej i jednej pary tanecznej, a nawet niezwykłe akrobacje członków Akademii Aktywności Ruchowej. - Wszystko po to, by młodzi zobaczyli, że trzeba cieszyć się życiem - podkreśla E. Palider.

Amazonki do promowania swojej akcji zachęciły nawet górali z zespołu Hyrni. To właśnie oni, ubrani w stroje regionalne, zdobią plakat ją reklamujący.

Góralki przygotowały także aż 50 zaproszeń na badania USG dla nauczycielek i starszych pracownic placówek oświatowych. Wśród sponsorów bezpłatnych badań byli: radna powiatu nowotarskiego Grażyna Tylka, Gool Gorce Mateusz Iskrzycki, Allmedica, Podhalańskie Amazonki i Fundacja im. Adama Worwy. Sponsorzy osobiście wręczyli uczniom zaproszenia na badania.

Co więcej, amazonki, wybiegając niego w przyszłość, ogłosiły podczas spotkania, że w 2018 r. chcą rozdać aż 500 zaproszeń na bezpłatnych badania USG piersi, które ufundowali podhalańscy samorządowcy (m.in. Urząd Miasta w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz gminy podhalańskie).

Ewa Palider przypomniała też, że Sejmik Województwa Małopolskiego ogłosił przyszły rok Rokiem Profilaktyki Raka Piersi. "Jesteśmy przekonani, że ten krok przyczyni się do rozpowszechnienia wiedzy o nowotworach, a przede wszystkim zrodzi impuls do walki z nimi, po to, by przywrócić tysiącom Polek i Polaków zdrowie, nadzieję i radość życia" - czytamy w uzasadnieniu decyzji radnych sejmiku wojewódzkiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama