Jego historia formalnie zaczyna się w 1927 r., od powołania przez abp. Adama Stefana Sapiehę "kapelana uniwersyteckiego". Jubileuszowe obchody potrwają od 15 do 22 października.
Pierwszym duszpasterzem studentów został - właśnie 90 lat temu - ks. Stanisław Sapiński, doktor filozofii i duszpasterz kościoła Mariackiego. Jak pisał metropolita krakowski, miał on "otoczyć garnącą się dziś do religii i Kościoła młodzież uniwersytecką należytą opieką duchową, której dotychczas nie miała".
Jak jednak przypomina obecny proboszcz kolegiaty ks. prof. Tadeusz Panuś, opieka parafii św. Anny nad środowiskiem akademickim Krakowa trwa już od prawie 600 lat - kościół został oddany pod opiekę Akademii Krakowskiej w 1418 roku. Za prekursora duszpasterstwa akademickiego można zaś uznać żyjącego na przełomie XIV i XV wieku św. Jana Kantego, którego grób znajduje się w krakowskiej kolegiacie. - Był nie tylko wykładowcą, filozofem, teologiem, profesorem, ale i duszpasterzem. Zależało mu na tych relacjach - przypomina ks. Panuś. Swoje rozdziały - już w XX wieku - w historii DA św. Anny mają także najpierw ksiądz, potem biskup, a obecnie sługa Boży Jan Pietraszko oraz Karol Wojtyła, który jako biskup i kardynał spotykał się ze studentami.
Dużo o historii najstarszego w Polsce duszpasterstwa akademickiego można przeczytać na jubileuszowej stronie internetowej: anno27.pl. Zamieszczono tam również szczegółowy plan obchodów 90-lecia. Wydarzenia będą się odbywały codziennie. Świętowanie rozpocznie Msza św. w niedzielę 15 października o godz. 19.30 w kolegiacie św. Anny. W planie jubileuszu znalazły się spotkania wspomnieniowe, naukowe, modlitewne. Finałem obchodów będzie Msza św. 22 października (również o 19.30 w kolegiacie), której będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.