Abp Marek Jędraszewski zainaugurował w Nowym Targu 17. rok akademicki tutejszej Alma Mater.
Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu. - Modlimy się dzisiaj o to, aby ta uczelnia stała się takim ośrodkiem akademickim, w którym nie ma żadnego krępowania prawdy, ale przeciwnie - że jest ona tym środowiskiem, które prawdy szuka, z radością ją odnajduje i z najwyższą satysfakcją przekazuje młodym - podkreślał abp Jędraszewski. Hierarcha dodał, że prawdziwa nauka nie boi się pytań. - Człowiek nauki, który jest wewnętrznie prawy, wie, że musi stawiać sobie coraz dalej idące pytania, coraz głębiej wnikające w istotę rzeczy - mówił abp Jędraszewski.
Po uroczystej Mszy św. wszyscy zebrani przemaszerowali przez nowotarski rynek. Metropolita krakowski złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową na ratuszu, poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II.
Kolejna część uroczystości odbyła się w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na nowotarskim Kokoszkowie, dzielnicy górującej nad miastem. Wszystkich zebranych gości powitał rektor uczelni ks. prof. Stanisław Gulak, jedyny kapłan - rektor państwowej uczelni w naszym kraju. - Dziś chcemy przyjrzeć się dziedzictwu kultury naszego regionu, szczególnie przywiązaniu do tradycji i prawdy, wierności wartościom naszej kultury, wiary, a także dobrze pojętego patriotyzmu - zauważył rektor PPWSZ.
Ważnym momentem uroczystości było poświęcenie sztandaru podhalańskiej Alma Mater, który ufundował Związek Podhalan. Podczas inauguracji nie zabrakło oczywiście momentu ślubowania - immatrykulacji studentów pierwszego roku.
W rozpoczęciu 17. już roku akademickiego wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, m.in. podsekretarz stanu Piotr Dardziński, wiceminister ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, a także krakowscy profesorowie, a wśród nich rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. inż. Andrzej Chochół, prof. nadzw. (na podhalańskiej uczelni od tego roku akademickiego jest Podhalański Ośrodek Nauk Ekonomicznych w ramach PPWSZ). Byli przedstawiciele Związku Podhalan, Kuratorium Oświaty, parlamentarzyści, a także władze samorządowe,
Uroczystości uświetnił występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Chór wystąpił zarówno w kościele podczas uroczystej eucharystii, jak i podczas oficjalnej części w auli uczelni. Z wykładem inauguracyjnym pt. „Współczesne koncepcje patriotyzmu” wystąpił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Podhalańska uczelnia ma już kilkanaście kierunków, a w planie są kolejne. "Podhalanka" współpracuje też z licznymi uczelniami z Krakowa. W tym roku w rankingu Państwowych Szkół Wyższych Zawodowych "Perspektywy 2017" PPWSZ zajmuje wysoką 6. lokatę i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała aż o 10 miejsc. "Podhalanka" ma też własną i nowoczesną bazę lokalową. Przy szkole działa zespół góralski "Młode Podhale", zdobywający coraz więcej laurów, znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W mijającym roku akademickim studiowało tu ok. 2 tys. studentów, i to nie tylko z Podhala i z Polski, ale i z Austrii, Węgier, Rosji, Ukrainy, ze Słowacji oraz z Turcji.
Studenci mogą wybierać w bardzo bogatej ofercie kierunków licencjackich i magisterskich, m.in. architekturę, inżynierię środowiska, gospodarkę przestrzenną, turystykę i rekreację, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne. Na podhalańskiej uczelni jest też kosmetologia oraz kierunki filologiczne: polonistyka i anglistyka.