Abp Jędraszewski: Reformacja to nie powód do świętowania

O tym, że reformacja była dramatycznym podziałem w chrześcijaństwie zachodnim, opowiadał metropolita krakowski w czasie październikowych Dialogów u św. Anny.

Czwartkowe spotkanie z arcybiskupem tradycyjnie już rozpoczęło się od katechezy, w której tłumaczył on, że wskutek reformacji europejscy katolicy i protestanci zaczęli ze sobą walczyć. Zdaniem metropolity, tak zaczęła się też pewna degradacja człowieka.

- Zaczęło się od pęknięcia, które nastąpiło 500 lat temu i dlatego ten dramatyczny podział, jaki nastąpił w chrześcijaństwie zachodnim, nie jest wcale momentem wielkiego świętowania. To raczej pokazanie kolejnego sprzeniewierzenia się chrześcijan wobec modlitwy arcykapłańskiej Jezusa, w której prosił o jedność - zauważył.

Podczas spotkania w kolegiacie św. Anny nie mogło zabraknąć pytań do arcybiskupa. Zastanawiano się m.in., czy możliwy jest Kościół bez teologii, oparty jedynie na uwielbieniu Jezusa, a także czy powinniśmy ewangelizować protestantów. Abp Jędraszewski zauważył, że choć dawniej protestanci z niekrytą niechęcią podchodzili do katolików, dziś sami coraz częściej przechodzą do Kościoła katolickiego.

- To są ich wybory, a nie wyrywanie kogoś z innych wspólnot chrześcijańskich. Właśnie to daje pewna postawa jasności doktrynalnej, jasności nauczania Kościoła, wspierana przez wielu wspaniałych świadków wiary, jak matka Teresa czy Jan Paweł II - mówił abp Jędraszewski.

Zapytany natomiast o to, czy katolicy mogą brać udział w uroczystościach związanych z 500. rocznicą reformacji, stwierdził, że w takich spotkaniach nie chodzi o radość, lecz o świadectwo, że mimo podziałów tworzymy wspólny chrześcijański świat.

- Nie świętujmy tego jako triumf podziałów, ale pokazujmy, że gdy w Polsce wybuchła reformacja, nie płonęły stosy, nie było wzajemnych walk i wojen religijnych. Polska potrafiła pokazać wobec Europy wzajemny szacunek - zapewniał.

Apelował też, aby w działaniach ekumenicznych przeważał wzajemny szacunek i prosił, aby modlić się do Ducha Świętego o jedność. - Zdajemy sobie sprawę, że ten tragicznie podzielony świat potrzebuje znaku jedności. Ten znak musi wyjść od chrześcijan, bo jeśli oni będą jednością, to jest nadzieja, że i świat będzie stanowił jedność - mówił.

Kolejne Dialogi u św. Anny odbędą się w czwartek 23 listopada. Ich tematyka związana będzie ze śmiercią.

Całej katechezy abp. Jędraszewskiego można posłuchać tutaj:

Pytań internautów i uczestników spotkania oraz odpowiedzi metropolity można posłuchać tutaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..