Nowy numer 2/2021 Archiwum

Głowa nie na dyni, a na karku przejdź do galerii

Ponad 200 błogosławionych i świętych zawitało dzisiaj do kościoła w Poroninie.

Niedziela w parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie upłynęła na spotkaniach ze świętymi. Na Mszy św. o godz. 11 zgromadziło się ich ponad dwustu. Dzieci, z pomocą rodziców, przebrały się za swoich ulubionych świętych. Listę obecności otwierał św. Józef, a kończył św. Jan Paweł II. Rok fatimski sprawił, że w korowodzie były dzieci z Fatimy: Łucja, Hiacynta i Franciszek.

- Cieszę się, że korowód świętych w naszej wspólnocie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jednocześnie nasze głowy mamy na karku, a nie na dyniach, tak jak to się próbuje nam narzucić - mówił ks. proboszcz Stanisław Parzygnat. Duchowny wyciągał, jak z rękawa, mnóstwo ciekawostek o świętych. - Pisałem pracę o świętych od II do XII w. i wiele zapamiętałem - przyznał z radością.

Ks. Parzygnat podkreśla, że podczas tegorocznego korowodu świętych pojawiły się też mniej znane postacie, jak np. św. Eryk, św. Filomen, św. Izydor Oracz. - Niedziele ze świętymi to także okazja dla naszych kandydatów do bierzmowania, aby mogli wybrać sobie świętych patronów, którzy będą im towarzyszyć w czasie przyjmowania sakramentu - zaznacza ks. proboszcz. Niektórzy z gimnazjalistów także przebrali się za osoby święte.

Co roku korowód świętych w Poroninie angażuje całe rodziny w przygotowanie strojów i atrybutów świętych. - Myśmy nawet specjalną fryzurę wnukowi zrobili, żeby jeszcze bardziej przypomniał św. Franciszka z Asyżu - opowiada z radością Zofia, która jest babcią małego Franka. - A myśmy nawiązali do jubileuszu setnej rocznicy objawień fatimskich, stąd nasza pociecha przyszła jako dziecko fatimskie - mówiła Hanka Rybka, znana piosenkarka mieszkająca w Poroninie.

Na zakończenie kapłani wspólnie z posługującymi w parafii siostrami michalitkami podziękowali wszystkim rodzicom i dzieciom za przygotowanie strojów, rozdali także nagrody i wyróżnienia w konkursie na piękne przebranie przedstawiające osobę świętą i błogosławioną.

Z powodu złej pogody, było bardzo zimno i padał deszcz, korowód świętych odbył się tylko wokół kościoła. Szły w nim wszystkie dzieci i dorośli, także przebrani za świętych. Starsi nieśli dodatkowo relikwiarze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama