Nowy numer 4/2021 Archiwum

Koncert na wspomnienie św. Jana Pawła

W kościele św. Wojciecha w krakowskich Bronowicach odbyła się wieczorem 22 października kolejna odsłona VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczno-Artystycznego "Sfogato".

Z koncertem zorganizowanym w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II, a także w roku jubileuszu 300. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wystąpili skrzypek Marek Polański i organista Michał Białko. Artyści wykonali "Suitę na skrzypce i organy" op. 166 Josefa Gabriela Rheinbergera (1839-1901), "Chaconne na skrzypce i organy" Tomasa Antonia Vitalego (1663-1745) oraz 3 preludia i fugi op. 37 Feliksa Mendelssohna (1809-1847). Młodzi instrumentaliści mają już za sobą udział w licznych prestiżowych koncertach oraz nagrody w konkursach wykonawczych.

Wato podkreślić, że dobra akustyka kościoła św. Wojciecha oraz 23-głosowe organy, zbudowane w 1957 r. dla jednej ze świątyń w Stuttgarcie i sprowadzone w 2003 r. do Krakowa, powodują, że bronowicka świątynia staje się znaczącym miejscem na krakowskiej mapie koncertowej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny "Sfogato" jest jedynym w Krakowie cyklicznym wydarzeniem festiwalowym, dla którego główną inspirację stanowią muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina. Zawiera się ona w nazwie wydarzenia - "Sfogato" - włoskim słowie użytym po raz pierwszy przez Chopina jako termin muzyczny dla opisania fragmentu "Barkaroli Fis-dur" op. 60. Festiwal ma ukazywać wieloaspektowo rolę muzyki i sztuki w życiu człowieka - powiedziała pianistka Marta Polańska, dyrektor artystyczny festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu "Sfogato" zakończy się 6 grudnia rozstrzygnięciem konkursu kompozytorskiego na sygnał-dzwonek oraz konferencją naukową "Psychologia-Muzyka-Sztuka-Media" na Uniwersytecie Pedagogicznym, w trakcie której odbędzie się koncert laureatów konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama