Nowy numer 4/2021 Archiwum

Dokąd zmierza Europa?

Zastanawiają się nad tym uczestnicy XVII międzynarodowej konferencji z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".

Choć obrady dopiero się rozpoczęły, już wczoraj goście, którzy do Krakowa przyjechali z różnych stron Europy, spotkali się w podziemiach Rynku Głównego, zwiedzając działające tam muzeum. Nawiązując do tego faktu Janusz Lewandowski, przewodniczący Polskiej Delegacji we Frakcji EPL w Parlamencie Europejskim, stwierdził, że te podziemia na szczęście nie są symbolem chrześcijańskiej codzienności w Unii Europejskiej.

- Trudno jest nam jednak wpisać chrześcijańskie korzenie w dokumenty definiujące tożsamość europejską. Nie mamy problemu z definiowaniem tożsamości antycznej Grecji i wielu innych pojęć, ale z chrześcijańskim rodowodem naszego kontynentu już tak. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy byli zaangażowani w konstruowanie preambuły konstytucji europejskiej, która ostatecznie jest dokumentem nieudanym - mówił J. Lewandowski.

Z kolei Andrzej Grzyb, współprzewodniczący Polskiej Delegacji we Frakcji EPL w PE, zauważył, że pytanie o to, dokąd zmierza Europa, warto postawić w kontekście Brexitu i zastanowić się, czy podejmowane do tej pory decyzje były właściwe i gdzie zostały popełnione błędy, bo teraz część społeczeństwa widzi różne problemy inaczej.

- Być może błędy tkwią w sposobie komunikowania wspólnych celów. Trzeba też zastanowić się, jak przyjmować pukających do drzwi Europy, która wydaje się im bezpieczna - czy należy otworzyć serca, czy się ich bać? Kolejnym problemem jest to, jak w tym wszystkim zachować swoją podmiotowość i wartości, aby nasze chrześcijaństwo nie rozpłynęło się pod presją stwierdzenia, że uchodźcy uciekają z miejsc niebezpiecznych - zaznaczył A. Grzyb, dodając, że kiedy nie wiemy, jak rozwiązać sporną kwestię, warto odwołać się do tego, co istnieje i jest sprawdzone, czyli do chrześcijańskich korzeni, na których zbudowana jest Europa.

Ria Oomen Ruijten, prezydent Fundacji Roberta Schumana w Luksemburgu, stwierdziła natomiast, że tylko zjednoczona i solidarna Europa jest w stanie stawić czoła zmieniającej się rzeczywistości i współczesnym problemom.

Konferencja "Dokąd zmierza Europa" trwać będzie do jutra w Międzynarodowym Centrum Kultury. Jej organizatorami są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce i Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest bp Tadeusz Pieronek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama