Nowy numer 24/2018 Archiwum

Zespół dojrzałych głosów

Działający przy Uniwersytecie Rolniczym Chór Męski "Agricola" Krakowskiego Środowiska Akademickiego koncertem który odbędzie się w niedzielę 29 października, zakończy jubileusz 10-lecia swej działalności.

Koncert rozpocznie się o godz. 13 w kościele św. Józefa w krakowskim Podgórzu (ul. Zamoyskiego 2). Poprzedzi go Msza św. z chóralną oprawą muzyczną, odprawiona w tej świątyni o godz. 12. Chórzyści wykonają pod batutą Joanny Gutowskiej Kuźmicz m.in. "Salve sanguis" o. Bernardina Rizziego, psalmy Mikołaja Gomółki, "Moją piosnkę" Józefa Świdra i monumentalną, opartą na melodiach hymnów polskich "Missae Gaude Mater in honorem resurrectionis D. N. Jesu Christi op. 12" Wacława Lachmana. W tym ostatnim utworze zespołowi będzie towarzyszyła Orkiestra "Passionart". Wystąpi również bratni zespół "Agricoli" - Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Trzon liczącego kilkadziesiąt osób chóru stworzyli 10 lat temu seniorzy Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym śpiewał m.in. prof. Kazimierz Wiech, założyciel obydwóch zespołów śpiewaczych działających przy UR. Przynieśli ze sobą tradycję założonego w 1878 r. najstarszego w Polsce akademickiego stowarzyszenia chóralnego, zwyczaje, wreszcie repertuar. Od 2012 r. zespół ma oficjalny charakter chóru środowiska akademickiego całego Krakowa. - To chór nie tylko dojrzałych głosów, ale i dojrzałych osobowości, często autorytetów w swoich środowiskach - zauważyła dr Gutowska - Kuźmicz, dyrygentka zespołu.

Niedzielny koncert będzie ukoronowaniem dotychczasowej działalności "Agricoli". Chór raduje publiczność w trakcie koncertów na uroczystościach akademickich, religijnych, patriotycznych, w trakcie festiwali. Wyjeżdżał również kilkakrotnie za granicę: do Włoch oraz Holandii. Jedną z najlepszych, choć niezamierzonych recenzji chórzyści otrzymali w 2011 r. po Mszy św. odprawianej przez ks. kard. Franciszka Macharskiego w kościele Dobrego Pasterza na inaugurację roku akademickiego Uniwersytetu Rolniczego. Śpiewali wówczas poruszającą łacińską Mszę "Gaude Mater" Lachmana. Po nabożeństwie jeden z chórzystów usłyszał rozmowę dwóch wychodzących profesorów. "Jak w Watykanie! Śpiewali jak w Watykanie" - mówili przejęci.

Wacław Lachman Msza Gaude Mater Polonia
Male Choir Agricola

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma