Nowy numer 50/2018 Archiwum

Ofiarom gehenny

W krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II poświęcona została 4 listopada Kaplica Świętych Zesłańców i Męczenników Wschodu.

Zaprojektował ją Andrzej Mikulski, a powstała dzięki staraniom Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz Stowarzyszenia im. ks. Władysława Bukowińskiego „Ocalenie”. W jej centrum znajdują się wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego oraz portrety świętych zesłańców, pod którymi umieszczono ich relikwie – św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822–1875) i bł. ks. Władysława Bukowińskiego (1904–1974). Pierwszy z nich po wybuchu powstania styczniowego został deportowany przez władze carskie z Warszawy do Jarosławia nad Wołgą, gdzie przebywał 20 lat. Drugi był kapłanem archidiecezji krakowskiej, pracującym na Wschodzie, a następnie więzionym przez władze sowieckie, które zesłały go do Kazachstanu.

– To będzie wyjątkowe miejsce modlitwy ku czci świętych, także tych niekanonizowanych, którzy ginęli na nieludzkiej ziemi. Będzie również naturalnym miejscem na oddanie modlitewnego hołdu wszystkim, którzy dla wolnej Polski doświadczyli gehenny Wschodu – mówił ks. Jan Kabziński, kustosz sanktuarium.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Odczytano także list kard. Stanisława Dziwisza, który znał ks. Bukowińskiego z okresu jego wizyt w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy