Prof. Krzysztof Fyderek 7 listopada przejął kierowanie Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
Poprawa pozamedycznej opieki nad pacjentem, dalszy rozwój diagnostyki i leczenia, kontynuacja modernizacji szpitala oraz uzyskanie płynności finansowej placówki - to najważniejsze punkty programu, jaki przedstawił nowy dyrektor USD , jednego z największych szpitali pediatrycznych w Polsce USD, obejmując to stanowisko.
Dotychczasowy dyrektor placówki - dr hab. Maciej Kowalczyk - pełnił tę funkcję przez 17 lat. W czerwcu poinformował, że nie będzie ubiegał się o kolejną 6-letnią kadencję. Prof. Fyderek został wybrany na jego następcę w konkursie i powołany przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Profesor jest lekarzem, naukowcem, dydaktykiem i menadżerem. Od 1978 roku, czyli od momentu ukończenia z wyróżnieniem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie, związany jest z Instytutem Pediatrii i Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie. W tym czasie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej i naukowej - od lekarza stażysty, asystenta, adiunkta do ordynatora, kierownika Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia (od 1999 r.) i zastępcy dyrektora ds. lecznictwa USD (2000-2009) oraz dyrektora Instytutu Pediatrii UJCM (2014-2016). W swoim dorobku naukowym ma kilkaset publikacji z zakresu diagnozy i leczenia schorzeń układu pokarmowego. Jest też cenionym gastroenterologiem dziecięcym i konsultantem wojewódzkim w tej dziedzinie (od 2016 r.). Rodzice małych pacjentów doceniają nie tylko jego profesjonalizm, ale również życzliwość i opanowanie.
Warto dodać, że profesor jest jednym z założycieli Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego "O Zdrowie Dziecka" oraz jej prezesem (od 2009 r.). W 2011 r. Prezydent RP przyznał mu Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia zawodowe i całokształt pracy.
- Przejmuję kierowanie szpitalem, który każdego dnia boryka się z wieloma problemami, głównie natury finansowej. Ogromnym wyzwaniem jest ponad 100-milionowy dług i nieustający niedobór kadry medycznej - pielęgniarek oraz lekarzy specjalistów. Pracownicy potrzebują sprawnego systemu motywacyjnego i lepszej organizacji pracy. Sporo do zrobienia jest również w zakresie pozamedycznej opieki nad pacjentem i komunikacji na linii personel medyczny - rodzic/opiekun - mówi prof. Fyderek.
Nowy dyrektor chce również kontynuować dzieło swojego poprzednika - przebudowę szpitala. W 2018 roku powinna zakończyć się trwająca 7 lat modernizacja, która objęła oddziały chirurgiczne i pediatryczne, SOR, aptekę, kuchnię, aulę oraz zaplecze dydaktyczne i techniczne. Remonty sfinansowano z dotacji rządowej. W planach jest również rozbudowa szpitala o oddział infekcyjny, przewlekłej respiratoroterapii oraz perinatologii.
W pracach inwestycyjnych i zdobywaniu pieniędzy na ten cel profesora wesprze dr hab. Maciej Kowalczyk, który będzie pełnił funkcję pełnomocnika rektora UJ ds. modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.