Świętowanie niepodległości

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Krakowie 11 listopada będą miały nieco inny przebieg niż do tej pory. Wszystko przez trwający remont ul. Basztowej. Niespodzianką będzie za to pokaz munduru Józefa Piłsudskiego.

Basztowa sąsiaduje z Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki, ku któremu w czasie świąt narodowych zmierza zawsze pochód patriotyczny z Wawelu. Ponieważ jest na razie wciąż rozkopana, musiano więc zmodyfikować nieco program jutrzejszych obchodów.

Uroczyste złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się z udziałem wojewody małopolskiego Piotr Ćwika o godz. 8. O godz. 10.30 natomiast zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle, niedaleko Wawelu. O godz. 11 w katedrze wawelskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny. Potem zaś uformuje się pochód patriotyczny, który przejdzie na Rynek Główny. Po drodze zostaną złożone kwiaty pod Krzyżem Narodowej Pamięci przy pl. o. Adama Studzińskiego. O godz. 13 na Rynku Głównym odbędą się występ orkiestry wojskowej i pokaz tańców narodowych w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".

Na godz. 16.30 przewidziano Mszę św. w katedrze wawelskiej z udziałem premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, na godz. 17 zaś na Rynku Głównym - kolejną Lekcję Śpiewania "Radosna Niepodległość".

Niespodzianką będzie również możliwość darmowego wstępu w tym dniu na wystawy w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1), w tym na ekspozycję "Sztuka Legionów Polskich". Po raz pierwszy w Polsce będzie można wówczas podziwiać 3 zachowane mundury marszałka Józefa Piłsudskiego, w tym ten, w którym został on pochowany w 1935 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..