Nowy numer 24/2021 Archiwum

Alina Janowska kochała Podhale

Zmarła 13 listopada aktorka stale przyjeżdżała w Tatry. W Chochołowie odwiedzała swoją przyjaciółkę.

Alinę Janowską spotkałem w 2008 r. podczas 162. rocznicy wybuchu powstania chochołowskiego. Wszyscy byli zaskoczeni, co taka znana aktorka robi na uroczystości w Chochołowie. Aktorka szybko wyjaśniła sytuację. Była akurat u przyjaciół w Nowym Targu - rodziny aktora Mateusza Dewery - i postanowiła odwiedzić swoją przyjaciółkę w Chochołowie. Okazało się, że wizyta zbiegła się właśnie z obchodami rocznicy powstania.

Kiedy poprosiłem ją o wywiad, nie czekałem długo na odpowiedź. Pani Alina chwyciła mnie za rękę i powiedziała: "Chodź ze mną do mojej przyjaciółki, tam się wszystkiego dowiesz" - rzekła. Po chwili zaglądaliśmy już razem do starej chałupy Rozalii Bochnak. Ta niezwykła przyjaźń góralki i aktorki trwała już ponad pół wieku.

 - A jak zaczęła się wasza przyjaźń? - pytam. - Oglądał pan "Czarci żleb"? - mówi pani Alina. Kiedy zaprzeczam, rzuca zawiedziona: - To pan nic nie wie.

Obiecuję, że obejrzę. - Poznałyśmy się z Rozalką podczas kręcenia tego właśnie filmu tutaj, w Chochołowie, w 1948 r. - wyjaśnia pani Alina i prosi, bym zachęcił czytelników do jego zobaczenia.

- Alino, ty mos juz telo roków, skąd biere się ta twoja energija? - pyta nagle swoją przyjaciółkę pani Rozalia. Ubiegła mnie, bo chciałem zapytać o to samo. Pani Alina wspomina o pływaniu, jeździe konnej. - A nic ze sportów zimowych? - dopytuję. Aktorka rozpoczyna odpowiadać o wielu przygodach, jakie ją spotykały podczas jazdy na nartach z Kasprowego Wierchu, jednocześnie przyznaje, że wszystkie okoliczne trasy ma zaliczone.

Alina Janowska kochała Podhale   Alina Janowska chętnie przyjeżdżała na Podhale Henryk Przondziono /Foto Gość

Przyjaciółki co jakiś czas przerywały rozmowę i śpiewały razem pieśń maryjną, którą wykonuje Krzysztof Krawczyk. - Usłyszałam ją kiedyś w radiu, ale nie miałam ani słów, ani nie znałam melodii. Od razu sobie o Alinie pomyślałam, że ona mi to załatwi - wspomina R. Bochnak.

Żegnamy się, powoli wychodzimy z drewnianej chałupy pani Rozalii. A na stole leży książka zatytułowana "Jam jest Alina, czyli Janowska Story". Pani Rozalia właśnie ją wtedy czytała. Pewnie kiedyś będzie tam można dopisać jeszcze jeden duży rozdział o niecodziennej przyjaźni gaździny z Chochołowa z niezwykle serdeczną, otwartą na ludzi aktorką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama