GN 42/2019 Archiwum

Smog dusi także w mieszkaniach

Powietrze w krakowskich budynkach jest lepsze niż na zewnątrz, ale wiele brakuje mu do ideału.

Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Krakowski Alarm Smogowy i Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, w czasie epizodów smogowych powietrze w zamkniętych pomieszczeniach jest na ogół średnio o 50 proc. lepsze niż na zewnątrz.

"Wartość redukcji stężeń zależy bardzo silnie od kondycji budynku oraz rodzaju wentylacji" - napisali w raporcie dr inż. Jakub Bartyzel i inż. Katarzyna Smoleń z AGH. W budynkach, w których korzysta się z kominków - dowodzą autorzy badania - stężenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń bywają wyższe niż na otwartej przestrzeni.

Dane zbierano w 11 lokalizacjach w Krakowie i w okolicach. W każdej lokalizacji pomiary trwały od 4 do 14 dni.

Czujniki ustawiono m.in. przy ul. Felicjanek - wewnątrz lokalu biurowego oraz na przynależącym do niego balkonie. Stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu wewnątrz były średnio o 47 proc. niższe niż na zewnątrz.

"Z jednej strony oznacza to, że było lepiej. Z drugiej - że kiedy stężenia na zewnątrz przekraczają normy ogłaszania polskiego alarmu smogowego, to wewnątrz, gdzie staramy się schronić, wciąż jest bardzo źle. Przykładowo, we Francji przy takich stężeniach zaczęto by zamykać szkoły" - piszą autorzy raportu.

- Nasze badania pokazują, jak fatalnym powietrzem oddychamy. Jest tak źle, że nawet zamknięcie się w domach nie jest w stanie zapewnić dostępu do czystego powietrza - powiedziała na konferencji prasowej Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • smogkiller
    22.11.2017 10:43
    W mieszkaniach możemy się chronić dużo skuteczniej niż na zewnątrz. Wystarczy zamontować na oknach ramki lub markizy filtrujące i możemy bezpiecznie otwierać okna aby przewietrzyć. Firma nowosądecka produkuje takie rzeczy. Chyba fakro
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama