Kopiec Kościuszki na liście Pomników Historii

Po rozszerzeniu lista liczy 81 obiektów z całej Polski.

Podczas uroczystości wpisania jedenastu nowych miejsc na listę Pomników Historii prezydent Andrzej Duda podkreślał m.in., że kopiec Kościuszki jest nie tylko obiektem inżynieryjnym, ale "wielką pamiątką".

- Cieszę się ogromnie, że wprowadzenie kopca Kościuszki na listę następuje w roku, który dla pamięci o Tadeuszu Kościuszce w Polsce jest tak ważny - jest Rokiem Tadeusza Kościuszki. Jest zarazem rocznicą 200-lecia jego śmierci. Cieszę się, że ten wielki, narodowy obiekt także na Liście Pomników Historii się znajdzie - mówił w swoim przemówieniu Prezydent RP.

Zaznaczył, że wszystkie obiekty, wpisane na listę, mają ogromne znaczenie dla polskiej historii i kultury. Wyraził też nadzieję, że do przyszłego roku, w którym obchodzona będzie setna rocznica odzyskania niepodległości, lista Pomników Historii będzie liczyła sto obiektów.

Obecnie wpisanych jest ich 81 - 8 z nich znajduje się w województwie małopolskim. Oprócz kopca Kościuszki są to kopalnie soli w Bochni i Wieliczce, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, krakowskie Stare Miasto, opactwo benedyktynów w Tyńcu, teren bitwy pod Racławicami i kościół św. Michała Archanioła w Szalowej.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..