Zmiana warty w MCK

Prof. Jacek Purchla, założyciel i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, opuszcza po 26 latach fotel szefa tej instytucji. Zastąpi go wkrótce dr Agata Wąsowska-Pawlik.

Nowa szefowa MCK otrzymała 30 listopada w Warszawie nominację na stanowisko z rąk prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Funkcję obejmie 2 stycznia przyszłego roku. A. Wąsowska-Pawlik jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorem historii sztuki. W MCK pracuje od 1996 r., przez ostatnie 6 lat na stanowisku zastępcy dyrektora ds. programowych, zajmując się m.in. organizowaniem wielkich wystaw oraz kontaktami międzynarodowymi. Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego została narodowym koordynatorem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Twórcą działającego od 1991 r. MCK, będącego instytucją rządową, jest prof. Purchla. To wykładowca krakowskich Uniwersytetów Ekonomicznego i Jagiellońskiego, historyk sztuki i ekonomista, wybitny znawca dziedzictwa kulturowego, autor licznych publikacji, w 2016 r. wybrany na stanowisko przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pod jego kierunkiem ośrodek ów, działający w krakowskiej kamienicy "Pod Kruki" przy Rynku Głównym 25, osiągnął imponujące rezultaty. Zorganizowano tam wiele wystaw i konferencji na temat dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Krakowa i Polski. Zaowocowało to wieloma publikacjami. MCK jest także ośrodkiem badań i studiów. Prowadzi Akademię Dziedzictwa oraz organizuje program stypendialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Thesaurus Poloniae", w którego ramach na badania dotyczące dziedzictwa kulturowego Polski i Europy Środkowej przyjeżdżają profesorowie i studenci z kilkudziesięciu krajów świata.

 

 

Zmiana warty w MCK   Agata Wąsowska-Pawlik jest znawczynią dziedzictwa kulturowego mck.krakow.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..