Przez całą sobotę, 2 grudnia, w Krakowie trwał II Kongres Wartości Życia Osób Niepełnosprawnych.
W jego ramach w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej odbyła się m.in. debata na temat systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością. Wzięli w niej udział Jan Libicki z Platformy Obywatelskiej, Piotr Strzembosz z Prawicy Rzeczypospolitej oraz Bartosz Remin. Dyskusję moderował dr Bawer Aondo-Akaa.
- Właściwym kierunkiem jest wprowadzanie osób niepełnosprawnych do społeczeństwa - mówił Piotr Strzembosz. Zaznaczył, że jednym ze sposób na to jest zapewnianie im odpowiednich miejsc pracy. - To nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale również terapia - podkreślał.
Bartosz Remin przekonywał m.in., że walka z aborcją eugeniczną to dopiero początek. - Potrzebny jest też pomysł, co dalej - mówił. Jego zdaniem jednym z ważnych zadań jest zmiana negatywnych stereotypów, dotyczących warsztatów terapii zajęciowej. - Nikt z nas nie pójdzie do miejsca, które ma tak czarny PR - zaznaczył. - Musimy odczarować WTZ - podkreślał, dodając, że nie każdy nadaje się, by pójść na studia czy wykonywać bardziej skomplikowaną pracę. Dla takich osób optymalnym rozwiązaniem mogą być właśnie warsztaty terapii zajęciowej.
Kongresowi towarzyszyła wystawa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie, Fotoklubu Trzebińskiej Kinematografii przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini i pracowni fotograficznej prowadzonej przez Karola Mroziewskiego. W jego trakcie zaprezentowano także filmową etiudę "Hiob" Teatru Exit oraz teledysk do utworu "Wołanie uciśnionych".