Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Puste miejsce - niech to nie będzie formalizm

W pierwszą niedzielę Adwentu w archidiecezji krakowskiej rozpoczyna się akcja "Gość w dom, Bóg w dom".

Cel inicjatywy jest bardzo prosty - zachęcić wiernych, aby zaprosili do siebie na Wigilię osoby, które nie mają z kim spędzić Bożego Narodzenia. Jak zaznacza jej koordynator o. Jacek Dubel CSsR, który podczas obchodzonego niedawno Światowego Dnia Ubogich opiekował się Namiotem Spotkania na Małym Rynku, spotkanie z konkretnym potrzebującym to tylko jeden wymiar akcji.

- Druga rzecz to troska o to, abyśmy przestali żyć w wymiarze eksponatów folklorystycznych, takich jak sianko czy dodatkowe nakrycie. Żeby właśnie to puste miejsce przy stole przestało być formalizmem, a zaczęło funkcjonować jako coś żywego i wyraźne świadectwo naszej wiary - mówi zakonnik.

Wsparciem w tym zakresie mają być rekolekcje prowadzone na stronie sdu.malopolska.pl. Akcja "Gość w dom, Bóg w dom" ma również być przedłużeniem wyjątkowych chwil prawdziwego poznania człowieka potrzebującego, jakie miały miejsce w trakcie Światowego Dnia Ubogich w Krakowie.

- Chcemy, by to doświadczenie procentowało. By jak najwięcej ludzi otwarło swoje serca, a ugoszczenie osoby ubogiej traktowało jako rzecz całkiem naturalną - mówi o. Dubel CSsR.

Wtóruje mu s. Teresa Pawlak, która była rzeczniczką krakowskiej odsłony Światowego Dnia Ubogich. - Chcemy, aby przez te 4 tygodnie, które pozostały do Wigilii, ludzie zrozumieli, że to puste miejsce przy wigilijnym stole to nie tylko tradycja. Że tylko przez pełne miłości spotkanie z drugim człowiekiem odkrywamy prawdziwą obecność Boga, który jako małe dzieciątko przychodzi do nas w te święta - dodaje albertynka.

Jak podkreślają organizatorzy, zaproszenie do wigilijnego stołu nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami czy dodatkowymi kosztami. "Chodzi o to, by wspólnie spożyć wieczerzę z tymi, którzy nie mogą sobie na to pozwolić. Każdy może przyjąć każdego" - napisano w ulotce promującej inicjatywę.

Aby dołączyć do akcji, należy zabrać specjalne zaproszenie, a następnie wręczyć je osobie potrzebującej, którą chce się ugościć. Takie formularze będą dostępne w parafiach już od pierwszej niedzieli Adwentu. Będzie je można także odebrać w sekretariacie kurii krakowskiej oraz w Domu Katolickim (ul. Lea 55).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama