Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zostań dawcą szpiku

Już po raz trzeci na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie od 5 do 8 grudnia odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

To kolejna odsłona projektu "Helpers’ Generation". Organizatorem jest Fundacja DKMS - największy w Polsce ośrodek dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, działający od 2008 roku.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy jest bardzo niewielkie, dlatego potrzebna jest jak największa baza tych, którzy w razie potrzeby będą gotowi podzielić się swoim szpikiem.

Od 2013 roku, w którym ruszył projekt "Helpers’ Generation", na uczelniach w całej Polsce udało się zarejestrować 95 159 potencjalnych dawców szpiku. Spośród tej liczby 430 zostało dawcami faktycznymi, dając drugiej osobie szansę na nowe życie.

- Aby pomóc innym i zostać potencjalnym dawcą, wcale nie trzeba dużo. Wystarczy przyjść do wyznaczonego miejsca, gdzie organizowana jest akcja i pozwolić sobie pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka - wyjaśniają wolontariusze z UPJPII.

Na krakowskiej uczelni akcja rejestracji potencjalnych dawców będzie się odbywać od 5 do 8 grudnia w budynkach przy ul. Franciszkańskiej 1 oraz Bernardyńskiej 3. Punkty rejestracyjne będą czynne w godz. 9-16.

Kto może zostać dawcą szpiku? Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży minimum 50 kg, nie ma dużej nadwagi ani innych przeciwwskazań medycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL