GN 50/2018 Archiwum

Bóg się Nią zachwycił

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i w przypadającą dziś pierwszą rocznicę nominacji na metropolitę krakowskiego abp Marek Jędraszewski odprawił w kolegiacie św. Anny Mszę św. roratnią dla studentów.

W homilii mówił m.in. o zachwycie Boga i ludzi nad Niepokalanie Poczętą Maryją. - Pełna łaski. Ileż jest tu zachwytu nad pięknem czystości! Ile w tym uwielbienia Boga, który Ją tak bardzo ukochał i wybrał, przeznaczając właśnie Ją na Matkę własnego Syna! Bóg mógł bowiem zaistnieć w czystości prawdziwie niepokalanej - mówił metropolita, dodając, że dzisiejsze święto wpisuje się "w ten zachwyt anioła, będący echem zachwytu samego Boga, bo spojrzał na Nią, służebnicę swoją i tak Ją przygotował do wielkiego dzieła zbawienia".

Zdaniem arcybiskupa, do tego zachwytu dołącza także zachwyt św. Elżbiety, która pod natchnieniem Ducha Świętego powiedziała do Maryi: "Błogosławionaś między niewiastami, boś uwierzyła". Wiele wyraża również sam Magnificat Najświętszej Dziewicy, świadomej swego wybraństwa, a jednocześnie pełen najwyższej czci składanej Bogu i zarazem radosnej pokory.

- Kościół przez wieki żył prawdą o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Co więcej, ona ciągle dojrzewała również przez objawienia cudownego medalika św. Katarzynie Labouré, przez ogłoszony dogmat o Niepokalanym Poczęciu w 1854 r. przez Piusa IX czy przez słowa, które Matka Najświętsza skierowała do Bernadety Soubirous w Lourdes, mówiąc: "Jestem Niepokalanym Poczęciem" - podkreślał metropolita, dodając, że w ten zachwyt Kościoła wpisują się także uczestnicy tej porannej Mszy św. swoją obecnością, modlitwą i błaganiem o czystość serca.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy