Nowy numer 39/2020 Archiwum

"Harnasie" w Muzeum Narodowym

W 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprasza na premierę swego najnowszego spektaklu opartego na jego arcydziele.

- "Harnasie" to najbardziej znany polski balet-pantomima, oparty w całości na folklorze Podhala i łączący w sobie elementy muzyki ludowej z indywidualnym stylem kompozytora - mówi Romana Agnel, dyrektor baletu. - W naszej inscenizacji koncentrujemy się na elementach związanych z góralszczyzną, które nawiązują do przedwojennej moderny. Będziemy ubrani w kostiumy inspirowane góralskimi strojami, podkreślimy też elementy plastyki i pantomimy. To przedstawienie to teatr ruchu, łączący elementy tańca klasycznego z tańcem współczesnym oraz elementami folkloru i tańca góralskiego - wyjaśnia.

Do tej pory balet "Cracovia Danza" miał w repertuarze tylko jeden spektakl oparty na muzyce Szymanowskiego, czyli "Barwy Polski", którego premiera odbyła się w Narodowym Starym Teatrze w 2011 roku. Tym razem zespół postanowił zmierzyć się z arcydziełem.

- Baletu "Harnasie" nie ma obecnie w repertuarze żadnej polskiej instytucji, choć w tym sezonie obchodzimy 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci K. Szymanowskiego - podkreśla dyrektor Agnel.

Spektakl będzie wystawiony w kameralnym składzie, choć występuje w nim aż 15 osób. Do przygotowania "Harnasiów" R. Agnel zaprosiła Leszka Rembowskiego, znanego choreografa, specjalistę od polskich tańców, który ostatnio przygotował choreografię do pierwszego baletu narodowego "Wesele w Ojcowie". Kostiumy zaprojektował Jan Polewka, z kolei scenografię - Jan Burnat.

Co ciekawe, "Cracovia Danza" planuje w przyszłości wystawianie spektaklu "Harnasie" wraz z baletem "Wesele w Ojcowie" jako wspólne przedstawienie "Balety Polskie", prezentujące folklor krakowski i góralski.

Premiera "Harnasiów" odbędzie się w 9 grudnia o godz. 19 w modernistycznym gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie obecnie eksponowana jest wystawa "Dziedzictwo", na której znajduje się oryginalny zapis partytury baletu K. Szymanowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama