Nowy Numer 38/2020 Archiwum

"Światło, w którym tkwi tajemnica"

Taki tytuł nosi wystawa ikon Pauliny Krajewskiej, którą do 30 grudnia można oglądać w galerii New Era Art.

Na niektórych obrazach światła jest jednak jak na lekarstwo. Na dodatek przedstawione - zaczerpnięte z Biblii - sceny są często miniaturowej wielkości.

Jak wyjaśnia autorka, to wszystko ma motywować do tego, żeby "nie przebiegać między obrazami, ale zatrzymać się, chwileczkę zastanowić", a z drugiej strony "ucieszyć się tym, że Pana Boga można odnaleźć w tym, co małe, nie tylko w tym, co wielkie".

Ikony Pauliny Krajewskiej po raz pierwszy zostały pokazane szerszej publiczności w czerwcu, podczas wystawy w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły. Dyrektor muzeum ks. Andrzej Nowobilski porównywał je wtedy do średniowiecznych miniatur. - Paulina Krajewska stworzyła własną formę artystycznego obrazu, który powoduje, że nie można przejść obok niego, nie zatrzymując się choćby na moment - mówił.

To wspólny mianownik także ikon prezentowanych na wystawie "Światło, w którym tkwi tajemnica".

Paulina Krajewska to malarka urodzona i artystycznie wykształcona w Krakowie - absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Od początku zajmowała się malarstwem oraz ilustracjami. Za grafiki do książki "Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie" otrzymała wyróżnienie w konkursie "Książka Roku". Maluje także pejzaże.


Wystawę "Światło, w którym tkwi tajemnica" można oglądać od 8 do 30 grudnia w galerii New Era Art (Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27, wejście od ul. św. Anny). Galeria jest czynna od wtorku do piątku w godz. 13-19, a w soboty w godz. 14-18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama