Nowy numer 13/2024 Archiwum

Oblicze Zmartwychwstałego

W Krakowie gościł kapucyn o. Carmine Cucinelli, rektor sanktuarium Świętego Oblicza w Manoppello.

Podczas wizyty w sanktuarium św. Jana Pawła II nawiązał on m.in. do trzech grobowych płócien Chrystusa.

- One przypominają nam o trzech najważniejszych dla naszej wiary dniach - mówił o. Cucinelli. - Chusta z Oviedo przypomina o Wielkim Piątku, kiedy Jezus umarł na krzyżu i został z niego zdjęty. Całun Turyński przypomina o Wielkiej Sobocie, kiedy Jezus spoczywał w grobie. Natomiast Święte Oblicze z Manoppello przypomina nam o Wielkiej Niedzieli, o momencie paschalnym, kiedy Jezus powstał z martwych - wyjaśniał. Ten ostatni wizerunek przedstawia bowiem Chrystusa już po zmartwychwstaniu - z otwartymi oczami.

O. Carmine opowiadał także o historii relikwii przechowywanej w Manoppello od XVI wieku oraz o wizycie Ojca Świętego Benedykta XVI, który przyjechał do włoskiego sanktuarium w 2006 roku. Mówił również o materiale, z którego jest wykonana (to bisior, nazywany też jedwabiem morskim - tkanina o bardzo delikatnej strukturze, która nie przyjmuje żadnego pigmentu) oraz o nietypowych właściwościach samego wizerunku. To, co dokładnie widać na Chuście z Manoppello, zależy bowiem od oświetlenia i tego, z której strony na nią patrzymy.

- Kiedy patrzymy na Święte Oblicze z tyłu ołtarza, widzimy, że usta są lekko przymknięte, oczy patrzą jakby w prawo. Widzimy też otwarte rany na twarzy. Po zmianie światła usta są nieco inne, rany wydają się zagojone, jakby były na nich strupy. Gdy natomiast wyłączymy światło padające bezpośrednio na relikwię, zobaczymy, że samo płótno jest zupełnie przezroczyste - opowiadał o. Cucinelli.


Swoją prelekcję rektor z Manoppello wygłosił w sali wystawy "Kim jest człowiek z Całunu?", prezentowanej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, na której można zobaczyć m.in. kopię Całunu Turyńskiego. Spotkanie odbyło się w ramach powstałego niedawno Polskiego Centrum Syndonologicznego. Więcej o jego działalności można przeczytać w tekstach:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy