Nowy numer 09/2024 Archiwum

Kęs ziemi dla Brata Alberta przejdź do galerii

Rok Św. Brata Alberta na Podhalu obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.

O tym, że Adam Chmielowski był bardzo związany ze stolicą polskich Tatr, 9 grudnia przypomniała konferencja naukowa "Być dobrym jak chleb", która odbyła się w parafii Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem. Było to ostatnie wydarzenie pod Tatrami w ramach Roku Św. Brata Alberta.  

- Brat Albert wielokrotnie bywał w Zakopanem, a dzięki Władysławowi hrabiemu Zamoyskiemu otrzymał "kęs" tatrzańskiej ziemi, na której stworzył swoją pustelnię. Z kolei jego współbracia wybudowali klasztor zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza - opowiada Adam Kitkowski z Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, który był współorganizatorem konferencji. 

Podczas niej można było posłuchać wykładów o działalności artystycznej Adama Chmielowskiego i jego duchowości, jak również o Bracie Witalisie, pierwszym pomocniku Brata Alberta, który pochodził z Podczerwonego koło Czarnego Dunajca. 

Konferencji towarzyszyły programy artystyczne przygotowane przez uczniów z zakopiańskich szkół, m.in. z Liceum Oswalda Balcera i Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara.

Uczestnicy mogli też zobaczyć wystawę prac podhalańskich artystów "Nikt nie idzie sam do nieba", ukazujących postać św. Brata Alberta, oraz rzeźby nawiązujące do jego działalności. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy