Nowy numer 49/2018 Archiwum

TPN apeluje: Nie wychodźcie w góry!

Na Kasprowym Wierchu w niedzielny wieczór wiatr wiał z prędkością nawet 150 km/h. Silny wiatr dał się we znaki także na Podhalu - strażacy musieli interweniować w wielu miejscach.

Zgodnie z prognozami, w niedzielne popołudnie zaczęło silnie wiać w Tatrach i na Podhalu. Według kolejnych prognoz, najsilniejszego wiatru spodziewać się można w poniedziałek i wtorek. W związku z tym Tatrzański Park Narodowy wydał specjalny komunikat. "Z troski o swoje bezpieczeństwo najlepiej w ogóle zrezygnować z wyjść w góry!" - czytamy w nim. W najbliższych dniach warto zastosować się do tej rady.

Wiatr szybko bowiem zawiewa przedeptane szlaki, tworzy zaspy trudne do przejścia, powoduje zamiecie utrudniające orientację w terenie. Na szlaki spadają konary i powalone drzewa. Tak było też dzisiaj w wielu miejscach na Podhalu, np. w Zakopanem czy w rejonie Wierchu Poroniec (na drodze do Łysej Polany).

Co więcej, wiatr wpływa również na zagrożenie lawinowe, tworząc niebezpieczne zwały śniegu i nawisy na graniach.

TPN apeluje więc o ostrożność, a przed wyjściem na szlak zaleca kontakt z informacją turystyczną (pod numerem telefonu: 18/202 33 00 lub adresem e-mail: infotur@tpn.pl).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Ania_
    11.12.2017 09:45
    Obawiam się, że prośby, apele i zalecenia nic nie dają - jak zwykle znajdą się nieodpowiedzialni turyści, dla których swoje życie i zdrowie będzie ryzykował TOPR (obym się myliła!). Czy nie lepiej byłoby zamknąć szlaki, zakazać wychodzenia w wyższe partie gór pod groźbą kary? Może wtedy ktoś by pomyślał dwa razy, nim rozpocząłby swoje popisy.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy