Nowy numer 39/2020 Archiwum

Odblaski i pasy ratują życie

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się finał 8. edycji małopolskiego konkursu "Odblaskowa szkoła". Wzięły w nim udział 32 placówki z całego województwa.

13 grudnia ich przedstawiciele odebrali nagrody podczas uroczystej gali, a uczniowie dawali dobry przykład i przyszli ubrani w odblaski.

Szkoły oceniane były osobno na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Te, którym udało się zakwalifikować do pierwszej dziesiątki, zostały uhonorowane grawerowanym dyplomem, odpowiednią do zajętego miejsca nagrodą pieniężną oraz odblaskowymi upominkami dla uczniów. Na podium szczebla wojewódzkiego znalazły się: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stroniu (miejsce III), Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Miniszowie (miejsce II) oraz Szkoła Podstawowa im. Ignacego Fika w Przeciszowie, która zajęła I miejsce w ogólnej klasyfikacji.

Tegoroczny finał konkursu był szczególny, ponieważ wydarzenie to połączono z podsumowaniem 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej "Lotos - Mistrzowie w pasach". Jej honorowym ambasadorem był Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny mistrz Europy w rajdach samochodowych, który był również obecny podczas gali.

Kampania ta ma uświadamiać dzieci (a przez to również ich rodziców), jak bezpiecznie podróżować i jak zadbać o to bezpieczeństwo dzięki prostym nawykom - poprawnemu zapięciu pasów czy odpowiedniemu montażowi fotelika samochodowego. - Jestem tu, ponieważ kiedyś dobrze zapiąłem pasy... - mówił K. Kajetanowicz, dodając, że jako ojciec 7-miesięcznej córki również musi dbać o jej bezpieczeństwo w podróży.

Ogłaszanie wyników konkursu urozmaicone zostało... innymi konkursami. W konkurencjach wzięły udział dwie wylosowane przez kierowcę rajdowego szkoły, a śmiałkowie zmierzyli się z poprawnym zapięciem pasów i montażem dziecięcego fotelika. Okazało się to trudniejsze, niż można przypuszczać.

Warto dodać, że w ramach kampanii przeprowadzonych zostało ok. 1100 inspekcji bezpieczeństwa, w których udział wzięło łącznie około 14,5 tys. osób z całej Polski.

Galę zwieńczył występ Jacka Stachursky’ego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama