Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Liczy się miłość

Jedenastu katechumenów uroczyście wprowadził do kościoła bp Damian Muskus. Za kilka miesięcy - w najbliższą Wigilię Paschalną - przyjmą oni sakramenty inicjacji chrześcijańskiej.

Wieczorem 14 grudnia grupa katechumenów (to osoby w wieku od 23 do 52 lat, w tym trzech cudzoziemców) czekała na biskupa przed drzwiami krakowskiego kościoła św. Marka. Biskup Muskus na początku Mszy św. wprowadził ich do świątyni. Wykonał też znaki krzyża na ich oczach, uszach, czołach, barkach, ustach i sercach. Każdy z katechumenów otrzymał krzyż.

- O byciu uczniem Jezusa nie decyduje światopogląd, a nawet moralna doskonałość, wierne spełnianie przykazań czy skrupulatne wypełnianie religijnych praktyk. Liczy się miłość, czyli doskonała więź z Jezusem. To z Jego powodu tu stoicie, znakiem Jego krzyża zostaliście naznaczeni i Jego Ewangelię za chwilę przyjmiecie - mówił bp Damian Muskus, zwracając się do katechumenów. - Nie ulega wątpliwości, że każdy z was staje się dzisiaj źródłem wielkiej radości Kościoła, który szeroko otwiera drzwi dla poszukujących i spragnionych miłości Boga. Dotykamy dziś istoty misji Kościoła w świecie: szukania i znajdowania tych, którzy nie znają jeszcze światła Ewangelii.

Biskup Damian życzył także katechumenom, by poznając Jezusa i przebywając z Nim na co dzień, "odnaleźli u Niego odpowiedź na najważniejsze pytania rodzące się w sercu: o miłość, o szczęście, o sens istnienia" i by połączyła ich z Bogiem głęboka przyjaźń.

- Życzę, aby od dziś nie opuszczała was wielka radość, która rodzi się, gdy przebywamy z Panem, gdy o Nim myślimy, gdy Go poznajemy, gdy dzielimy się szczęściem spotkania z Nim. Życzę wam, byście jak Andrzej nie przestawali wołać swoimi słowami i całym życiem: "Znaleźliśmy Mesjasza!" - zakończył.

Po homilii każdy z katechumenów otrzymał księgę Ewangelii. Przed rozpoczęciem liturgii eucharystycznej przeszli oni na tył kościoła, zgodnie z tradycją, według której osoby dopiero przygotowujące się do chrztu mogą uczestniczyć jedynie w liturgii Słowa.

Ośrodek Katechumenalny przy kościele św. Marka w Krakowie zajmuje się przygotowaniem osób dorosłych do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania, pierwszej spowiedzi i Komunii św. Nowi katechumeni na początku Wielkiego Postu wezmą udział w obrzędzie wybrania, w którym Kościół oficjalnie obieca im, że w najbliższą Wigilię Paschalną przyjmą sakramenty inicjacji chrześcijańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama