Nowy Numer 29/2018 Archiwum

"Stanął na czele Kościoła w Polsce w momencie bardzo trudnym"

Abp Marek Jędraszewski mówi w komentarzu na YouTube o kard. Stefanie Wyszyńskim.

- To bardzo ważny krok - mówi o podpisaniu przez papieża dekretu o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego abp Jędraszewski. Metropolita krakowski przypomina, że do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia brakuje już tylko uznanego przez Stolicę Apostolską cudu za jego wstawiennictwem.

- Stanął na czele Kościoła w Polsce w momencie bardzo trudnym - mówi o kard. Wyszyńskim abp Jędraszewski. - To był rok 1948. Zaczęła się epoka stalinowska. Nowe władze komunistyczne w większości już rozprawiły się z podziemiem, z żołnierzami wyklętymi i przyszedł czas konfrontacji z Kościołem - przypomina metropolita krakowski.

Ofiarą tej konfrontacji stał się sam Prymas Tysiąclecia, który 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Abp Jędraszewski przypomina też o roli sekretarza kard. Wyszyńskiego - bp. Antoniego Baraniaka - który został wtedy wtrącony do więzienia.

- W tym momencie od postawy bp. Baraniaka zależały przyszłe losy kard. Wyszyńskiego i dalsze dzieje Kościoła w Polsce. Gdyby on się załamał, stałby się - i tak to planowano - głównym świadkiem oskarżenia w sfingowanym procesie kard. Wyszyńskiego. Dzieje Kościoła w Polsce pewnie potoczyłyby się tak, jak na Chorwacji, na Węgrzech czy w Czechosłowacji - tłumaczy abp Jędraszewski.

Do tego jednak nie doszło i dlatego na jego pogrzebie kard. Wyszyński powiedział o nim, że był to człowiek, który wziął na siebie cały ciężar odpowiedzialności prymasa Polski.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko i kard. Stefan Wyszyński na jednej z mozaik w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II, wykonanych przez o. Marka Ivana Rupnika   Bł. ks. Jerzy Popiełuszko i kard. Stefan Wyszyński na jednej z mozaik w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II, wykonanych przez o. Marka Ivana Rupnika Henryk Przondziono /Foto Gość

Jak mówi metropolita krakowski, to właśnie niezłomna postawa obu hierarchów sprawiła, że Kościół polski moralnie zwyciężył w konfrontacji z rządem PRL. Dzięki nim duchowe przygotowania do Millennium Chrztu Polski okazały się "zwycięstwem tak wielkim, że przygotowały grunt do dalszego, niezłomnego oporu" wobec ideologicznej propagandy.

- Z nurtu tego oporu wyrósł ktoś, kto już należał do młodszego pokolenia - kard. Karol Wojtyła - mówi abp Jędraszewski. - On został wybrany papieżem, stał się Ojcem Świętym całego Kościoła i dał kolejne impulsy do tego, żeby opór narodu trwał i przybierał jak najbardziej szlachetne kształty.

O podpisaniu przez papieża dekretu o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego poinformowało 19 grudnia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Od tej chwili Prymasowi Tysiąclecia przysługuje oficjalnie tytuł "czcigodny sługa Boży".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma