Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Chrześcijaństwo to nie mit

W tradycyjnym liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podkreśla, iż chrześcijaństwo ukazuje, że dzieje świata są historią zbawienia.

Zauważa też, że Ewangelia św. Łukasza, osadzająca narodziny Chrystusa w konkretnym czasie i miejscu, wskazuje, że Bóg nie stroni "od czegoś tak zwyczajnego jak ludzka historia".

"Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny. Chrześcijaństwo przyniosło światu coś całkowicie nowego, pokazując, że dzieje świata mają kierunek i sens, że historia jest historią zbawienia" - napisał ks. Prof. Zyzak, dodając, że w mijającym roku znaczenie historii przypomniały liczne rocznice ważne dla Kościoła i świata (m.in. stulecie objawień fatimskich czy 300. rocznica koronacji jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej).

Wspomniał także wydarzenia związane bezpośrednio z papieską uczelnią - wyniesienie 20 lat temu na ołtarze św. Królowej Jadwigi, założycielki Wydziału Teologicznego w Krakowie, i kanonizację Jana Kantego, studenta i profesora teologii, która miała miejsce 250 lat temu.

"We wszystkich wspomnianych jubileuszach, niczym w zwierciadle, odbijają się zmienne losy Kościoła i świata, pokazując, jak na zło czynione przez ludzi i na zagrożenia z nim związane odpowiada Boża opatrzność oraz wstawiennictwo Matki Bożej i świętych” - czytamy w liście rektora UPJPII.

Kapłan zaznaczył też, że zwłaszcza wobec tragicznych wydarzeń dziejowych człowiek szuka głębszego sensu historii. Co więcej, wiele znanych osób wskazywało już, że religia i historią są nierozłączne. "Nie tylko ludzie bowiem piszą historię. Razem z nimi pisze ją także Bóg" - zacytował św. Jana Pawła II.

Zdaniem rektora, uniwersytet jest świadomy tej prawdy i dlatego prowadzi w świetle wiary badania nad dziejami. "Dziś na wydziale można studiować historię, turystykę historyczną, historię sztuki, ochronę dóbr kultury, muzykę kościelną oraz archiwistykę i zarządzanie dokumentacją. Proszę mi pozwolić w tym miejscu skierować zaproszenie do młodych ludzi, którzy stają przed wyborem studiów i pasjonują się historią, by skorzystali z oferty naszego uniwersytetu" - zachęca ks. prof. Zyzak.

Rektor krakowskiej uczelni wskazał również, że historię piszą wszyscy ludzie i że każdy jest odpowiedzialny za sposób wykorzystania czasu, który został mu dany. Także papieska uczelnia, która przez badania i edukację chce pochylać się nad historią i bardziej ją rozumieć, by lepiej wychowywać młode pokolenia.

Duchowny podziękował także za wszelką pomoc okazywaną uniwersytetowi, a tym, którzy go wspierają, obiecał modlitwę przez wstawiennictwo Maryi. "Na kilka dni przed rozpoczęciem jubileuszu stu lat niepodległości naszej ojczyzny, w imieniu tych, którzy stanowią nasz uniwersytet, życzę wszystkim, by z Bożą pomocą zapisywali jak najpiękniejsze karty historii osobistej, Kościoła i Narodu" - napisał na zakończenie.

Zbierana dzisiaj w kościołach składka tradycyjnie zostanie przeznaczona na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Do listu rektora swoje słowo dołączył także abp Marek Jędraszewski, który zaznaczył, że uczelnia integruje osoby duchowne, konsekrowane i świeckie w służbie Bogu, Kościołowi i ojczyźnie.

"Dzięki badaniom naukowym, kształceniu młodzieży i oddziaływaniu na społeczeństwo uniwersytet w wyjątkowy sposób zgłębia i upowszechnia wielkie dziedzictwo swego świętego patrona Jana Pawła Wielkiego. Z całego serca życzę, by przez jego wstawiennictwo Pan Bóg obdarzał cały uniwersytet oraz was wszystkich, bracia i siostry, swym szczególnym błogosławieństwem w Nowym Roku Pańskim 2018" - napisał metropolita krakowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama