Nowy numer 39/2020 Archiwum

Nie wyrzucaj jedzenia!

27 i 28 grudnia warto zajrzeć na stronę Podzielmysie.pl. Można poprzez nią przekazać żywność, jaka została po świętach, tym, którzy naprawdę jej potrzebują.

Dane liczbowe zatrważają. Rocznie na całym świecie marnuje się nawet dziewięć milionów ton żywności. W Polsce aż 35 proc. osób wyrzuca jedzenie - zarówno chleb, jak i wędliny czy mięso. A przecież to grzech.

Najwięcej jedzenia ląduje w koszu na śmieci po świętach, bo wcześniej kupiło się jej - nieco bezmyślnie - zbyt dużo, a później okazuje się, że termin ważności dobiegł końca.

Jak temu zaradzić? Po pierwsze - kupować mniej, czyli tyle, ile naprawdę potrzebujemy. A jeśli jednak żywności zostanie, to można się nią podzielić. To właśnie w tym celu powstała inicjatywa Foodsharing Kraków, która pod Wawel przywędrowała z Warszawy.

W naszym mieście jadłodzielnie znajdują się przy ul. Długiej 9 i ul. Dolnych Młynów 10. 27 i 28 grudnia oba miejsca będą czynne od godz. 10 do 22. Można przyjść tam osobiście, albo zajrzeć na stronę Podzielmysie.pl i wypełnić krótki formularz, a następnie umówić się z wolontariuszem, który odbierze od nas jedzenie.

Warunki są tylko dwa. Po pierwsze, żywność, którą chcemy przekazać, musi być bezpieczna i zdatna do spożycia (nieprzyjmowane są m.in. alkohol, surowe mięso oraz potrawy zawierające surowe jaja). Po drugie, jeśli oddajemy jedzenie osobiście, to podczas transportu powinno ono znajdować się w przenośnej lodówce albo w torbie termicznej. Wszystko po to, by mogło ono trafić do osób potrzebujących.

Krakowscy organizatorzy akcji "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi" do współpracy zaprosili Przytulisko im. św. Brata Alberta dla kobiet, Kuchnię św. Brata Alberta oraz Jadłodzielnią Jordan Caffe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama