Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce wzbogaciło pod koniec roku swe zbiory o unikatowy serwis przyprawowy z XVIII wieku.
- Komplet o wymiarach 60 x 57 x 47 cm, zaprojektowany w stylu rokokowym, składa się z wysokiej dekoracji środka stołu oraz czterech wolno stojących figurek - alegorii czterech pór roku - z pojemnikami na przyprawy - tłumaczy Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich.
Serwis wyróżnia się najwyższym poziomem wykonania porcelany i dekoracji malarskich oraz bardzo dobrym stanem zachowania.
- Został kupiony w Monachium w renomowanej firmie wyspecjalizowanej w handlu wczesną porcelaną europejską, z którą przedstawiciele Muzeum nawiązali kontakt podczas Europejskich Targów Sztuki w Maastricht w marcu 2017 roku - mówi Małgorzata Bogucka.
Serwis powstał około 1760 roku w znanej manufakturze porcelany w Höchst w Hesji. Miejscowość ta jest obecnie dzielnicą Frankfurtu nad Menem. Tamtejsza manufaktura porcelany została założona w 1746 r. i była drugą po manufakturze w Miśni pod względem wysokiego poziomu artystycznego produktów. Specjalizowała się w wyrobie figurek i medalionów z porcelany. Działała do 1796 r.
Muzeum Żup Krakowskich od wielu lat gromadzi zabytkowe solniczki wysokiej klasy. W zbiorach znajduje się już prawie tysiąc takich przedmiotów. Prezentowane są na wystawie "Solniczki - małe arcydzieła sztuki" w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Na wiosnę 2018 r. trafi tam również zakupiony niedawno serwis przyprawowy z Höchst. Nie jest on jedynym ciekawym obiektem zakupionym w ostatnim okresie do zbiorów muzealnych. Oko przyciąga m.in. para wykonanych ok. 1746 solniczek z porcelany miśnieńskiej. To figurek Turka i Turczynki trzymających w rękach kosze.
- Wśród nowych obiektów znajduje się także pierwsza w kolekcji, całkowicie złota solniczka, z intrygującym monogramem E pod koroną, który wiązany jest z osobą księcia Ernesta II Sachsen-Coburg-Gotha, starszego brata Alberta, męża królowej brytyjskiej Wiktorii. Na wystawie pojawiły się solniczki, które mogły kiedyś znajdować się na stołach królewskich i cesarskich, jak np. piękna, barokowa, potrójna solniczka wykonana ze srebra złoconego w Salzburgu ok. 1690. Takie same solniczki są widoczne na obrazie Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, przedstawiającym bankiet na dworze cesarza Leopolda I i cesarzowej Margerity Teresy - wyjaśnia M. Bogucka.
Solniczki w postaci figurek Turka i Turczynki wykonano w manufakturze w Miśni w 1746 r. Artur Grzybowski/MŻK Wieliczka