Nowy numer 33/2019 Archiwum

Przyjście Jezusa na świat to początek nowej ery

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia metropolita krakowski przekonywał, że Nowy Rok powinien upłynąć wierzącym ze świadomością, że należą do Chrystusa.

Na wstępie homilii wygłoszonej w łagiewnickiej kaplicy klasztornej abp Marek Jędraszewski przypomniał, że w starożytności lata liczyły się od założenia Rzymu.

- W ten sposób chciano nie tylko wskazywać na początki Imperium Rzymskiego, ale przede wszystkim nieustannie demonstrować jego wielkość - wyjaśnił dodając, że Wieczne Miasto przewyższało potęgą inne państwa i że "w jego imieniu, zgodnie z prawem, decydowano o życiu i śmierci wszystkich jego mieszkańców".

- Stąd rzymski prokurator Piłat mógł z ogromną pewnością siebie, za którą kryła się cała potęga Imperium, zapytać stojącego przez nim Jezusa: „Nie chcesz ze mną mówić? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić ciebie i mam władzę ciebie ukrzyżować?” - powiedział.

Metropolita zaznaczył też, że po zmartwychwstaniu Chrystusa Imperium Rzymskie wydało chrześcijaństwu śmiertelną walkę, chcąc obronić pogański porządek. W końcu jednak to wierzący w Jezusa, przez wieki prześladowani, urośli w siłę, a Rzym chylił się ku upadkowi.

- Stąd w VI wieku papież Jan I zlecił mnichowi o imieniu Dionizy Mniejszy opracowanie nowej rachuby czasu. Jej punktem fundamentalnym stał się rok narodzenia Zbawiciela świata - tłumaczył arcybiskup, wskazując przy tym, że oświeceniowe próby wyrugowania chrześcijaństwa z kultury sprawiły, że zamiast "po narodzeniu Chrystusa", zaczęto stosować określenie "nasza era".

- Jednak w swej istocie liczenie pozostało to samo a punktem odniesienia jest narodzenie Chrystusa. I to stanowi o radykalnej nowości, jaką Jednorodzony Syn Boży (...) wniósł w dzieje świata. Wraz z Jego narodzeniem w Betlejem zaczęła się dla nas wszystkich nowa era - podkreślił.

Zdaniem hierarchy przyjście na świat Jezusa otwarło nowe przestrzenie wolności, o których świadczą "kolejne pokolenia chrześcijan, którzy słowem i przykładem pociągali za sobą coraz to nowych Jego wyznawców", a tajemnica wcielenia najbardziej przejmująco ukazuje miłosierdzie Boga wobec ludzkości.

- Z największą pokorą i ufnością prośmy u progu tego Nowego Roku, aby był to dla każdej i każdego z nas rok wzruszających i przejmujących doświadczeń tego, jak bezmierne jest miłosierdzie Boże dla wszystkich, którzy w Jezusie, Panu naszym, tego miłosierdzia upatrują - zachęcał abp Jędraszewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

  • JAWA25
    01.01.2018 16:23
    Jako że Dionizy nie znał skądinąd daty Narodzenia Pańskiego zaś późniejsze obliczenia Keplera wskazują, iż Narodzenie nastąpiło około 6 czy 7 lat wcześniej niż przyjął Dionizy, bezpieczniej pisać "nasza era". Inaczej bowiem powstałoby zdanie "Chrystus narodził się 7 lat przed Narodzeniem Chrystusa".
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL