Rycerze Kolumba z archidiecezji krakowskiej uczestniczyli w niedzielę 14 stycznia w spotkaniu opłatkowym w Ludźmierzu. Wśród gości był kard. Stanisław Dziwisz.
Emerytowany metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w sanktuarium Gaździny Podhala. - W dzisiejszych czasach potrzebujemy waszej wiary i wierności. Potrzebujemy waszej konsekwentnej postawy, waszej obrony moralnych wartości, waszego świadectwa i zaangażowania, by tu, na ziemi, budować królestwo dobra i miłości, sprawiedliwości i solidarności. Powierzmy więc orędownictwu Matki Bożej Ludźmierskiej dalszą służbę Rycerzy Kolumba w Polsce i w świecie - mówił hierarcha.
Kard. Dziwisz podziękował Rycerzom Kolumba za wielką pomoc podczas Światowych Dnia Młodzieży 2016 w Polsce i Krakowie. Wyraził także wdzięczność za podjęcie orędzia Bożego Miłosierdzia głoszonego przez św. Jana Pawła II i szerzenie tego orędzia we współczesnym świecie. - Niech on uprasza wam potrzebne łaski i siły do tej służby. Niech ma w opiece was samych, wasze rodziny i środowiska, w których pełnicie swoją misję. Niech błogosławi wam z wysoka wasz przyjaciel - św. Jan Paweł II - mówił kard. Dziwisz. Zwrócił ponadto uwagę na współpracę zakonu z akademickimi ośrodkami, a zwłaszcza z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Eucharystię uświetnili Rycerze Kolumba, którzy przynieśli dary ofiarne, a wcześniej przeczytali liturgię słowa i wezwania modlitwy wiernych. Była także kapela regionalna.
Wszystkich szczególnych gości przywitał ks. Jerzy Filek, kustosz sanktuarium i proboszcz ludźmierskiej parafii. Zaś w imieniu Rycerzy Kolumba głos zabrał Paweł Put, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba Archidiecezji Krakowskiej.
Po Eucharystii Rycerze Kolumba przeszli do Domu Pielgrzyma, gdzie były uroczysty obiad oraz przemowy przedstawicieli władz zakonu z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz innych zaproszonych gości. Wśród nich byli: delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz - najwyższy rycerz w Polsce, Andrzej Gut-Mostowy - pierwszy delegat stanowy w Polsce, Szymon Czyszek - konsultant Rady Najwyższej ze Stanów Zjednoczonych.
Rycerze połamali się także opłatkiem, który pobłogosławił kard. Dziwisz.
Do Ludźmierza przyjechali przedstawiciele Rycerzy Kolumba z całej archidiecezji krakowskiej. Byli obecni również rycerze z Suchedniowa z Gór Świętokrzyskich, a nawet z Kijowa i Lwowa. Z tego ostatniego miasta przybył o. Piotr Worwa, który buduje kościół w tym ukraińskim mieście, zaś Rycerze Kolumba wspierają to dzieło.
Rycerze w naszej archidiecezji wpisują się w ogólnopolski program działalności Rycerzy Kolumba. Ich działalność opiera się przede wszystkim na uczynkach miłosierdzia, związanych z bezpośrednią pomocą potrzebującym i wsparciem cennych inicjatyw społecznych (w ostatnim czasie była to zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem zakazu eugenicznej aborcji). Rycerze spieszą z pomocą dla domów i noclegowni, dla schronisk samotnych matek. Swoją pomocą służą także przy organizacji uroczystości kościelnych, zarówno w parafiach, jak i na szczeblu archidiecezji, np. na Wawelu. Współorganizują i uczestniczą również w uroczystościach patriotycznych i państwowych.
Pierwsza rada Rycerzy Kolumba w Polsce powstała kilka lat temu właśnie w Ludźmierzu. Jej pierwszym kapelanem był śp. ks. prał. Tadeusz Juchas. Obecnie w archidiecezji krakowskiej działają cztery rady - trzy w Krakowie i jedna przy sanktuarium Gaździny Podhala.