Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Sztuka w Paczce

Szlachetna Paczka, wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie, po raz drugi zaprasza do zaangażowania się w projekt "Sztuka Teraz". Start już jutro 19 stycznia o godz. 19.

Cel projektu jest prosty - trzeba zachęcić, kogo tylko się da, do odkrywania współczesnej, wartościowej sztuki i wydobywania na światło dzienne ciekawych artystów. Wszystko po to, by sztuka mogła zagościć w każdym domu.

W projekt "Sztuka Teraz", którego nowym partnerem jest w tym roku także Fundacja "Lotto", włączyło się więc prawie 30 kuratorów i 160 artystów, zarówno początkujących, jak i osoby znane na rynku sztuki. Do udziału w nim zostali też zaproszeni eksperci ze świata sztuki, designu i kolekcjonerstwa, m.in. Beata Bochińska, Jacek Kołodziejski, dr hab. Andrzej Szczerski czy Łukasz Radwan. Spośród zgłoszonych 1120 prac wybrali oni najlepsze, które zostaną pokazane w krakowskim Muzeum Narodowym, nieopodal "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci i najwybitniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego.

Wernisaż wystawy "Sztuka Teraz" odbędzie się 19 stycznia o godz. 19. Od lutego do 15 kwietnia wystawa będzie z kolei prezentowana w Kamienicy Szołayskich - będą się tam też odbywały ciekawe wydarzenia edukacyjne, upowszechniające wiedzę o sztuce.

- Projekt "Sztuka Teraz" to okazja do zaprezentowania swoich prac szerokiemu gronu odbiorców i możliwość porozmawiania o nich. Dla każdego twórcy takie spotkania są ważne i cenne, ponieważ mogą stanowić źródło inspiracji dla dalszej twórczości lub weryfikacji dotychczasowych osiągnięć - uważa A. Szczerski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie.

Twórcy projektu, na czele z ks. Jackiem Stryczkiem, tłumaczą również, że to przedsięwzięcie ma też promować współczesną polską sztukę wśród społeczeństwa. - Chcielibyśmy nauczyć Polaków zarówno inwestowania w sztukę, jak również wrażliwości na piękno i na drugiego człowieka. Chcemy budować modę na kupowanie sztuki, tak, by Polska stawała się krajem ludzi kreatywnych, którzy pięknem chcą zmieniać świat - mówią i zapraszają wszystkich do udziału w aukcji charytatywnej, która odbędzie się za pośrednictwem platformy Allegro Charytatywni. Dochód z licytacji dzieł będzie przeznaczony na cele Szlachetnej Paczki.

Szczegółowe informacje można znaleźć na www.szlachetnapaczka.pl/sztuka-teraz.

Sztuka w Paczce   "Polar beer" autorstwa Mariusza Dydy to jedna z prac biorących udział w projekcie "Sztuka Teraz" Materiały organizatorów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama