Nowy numer 33/2019 Archiwum

Pół wieku z "Humanae vitae"

Na cały 2018 rok zaplanowano szereg wydarzeń, związanych z tym jubileuszem oraz z 50-leciem istnienia Wydziału Duszpasterstwa Rodzin krakowskiej kurii.

W tym roku minie 50 lat od ogłoszenia przez bł. Papieża Pawła VI encykliki "Humanae vitae". W tym samym roku powstał Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Wśród wydarzeń centralnych znalazły się: Pierwsze Piątki Małżonków (pierwsze piątki miesiąca, sanktuarium św. Jana Pawła II), Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego (druga sobota miesiąca, sanktuarium Bożego Miłosierdzia), Dzień Świętości Życia (9 kwietnia, bazylika Mariacka w Krakowie), Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dziecka Utraconego (9 czerwca, sanktuarium Bożego Miłosierdzia), Piknik Rodzinny przed Oknem Papieskim (25 lipca) oraz XXVI Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej (16 września). Na dni od 16 do 18 listopada zaplanowano międzynarodowy kongres "Płodność listu, który dotarł z przyszłości - 50 lat Humanae Vitae", który odbędzie się w auli Jana Pawła II przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

- Głos papieża Pawła VI wydaje się być o wiele trafniejszy dzisiaj niż 50 lat temu - mówi ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. - Jego spojrzenie było wręcz prorocze. W swoim dokumencie Ojciec Święty w jakiś sposób przewidywał problemy, których dzisiaj doświadczamy - dodaje.

Już 21 stycznia o 19.15 odbędzie się pierwsze z 8 spotkań dla narzeczonych i małżonków, które będą organizowane w poszczególnych rejonach archidiecezji. Każde z nich będzie się rozpoczynało prelekcją na temat encykliki. Potem będzie Msza św. i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

- Chcemy wyjść w kierunku parafii i zorganizować w kilku rejonach diecezji spotkania, na które będą zapraszani wierni z sąsiednich dekanatów - podkreśla ks. Gałuszka. - Jest to też próba stworzenia pewnej stałej struktury. Chcielibyśmy, aby takie wydarzenia odbywały się nie tylko w roku jubileuszowym.

Gościem pierwszego spotkania - w kościele św. Jana Kantego na krakowskim os. Widok - będzie ks. Robert Skrzypczak, który wygłosi prelekcję "Wolna i odpowiedzialna współpraca z Bogiem Stwórcą". Mszy św. będzie natomiast przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Wśród kolejnych prelegentów będą ks. prof. Janusz Mastalski, Christopher West, ks. prof. Andrzej Muszala, Jacek i Jadwiga Pulikowscy, o. prof. Jarosław Kupczak OP. Spotkania planowane są w Wieliczce, Libiążu, Wadowicach, Makowie Podhalańskim, Myślenicach, Zakopanem i Ludźmierzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL