Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Spowiedź jest konieczna

- Najważniejsze dla chrześcijańskiej wiary jest trwanie na dobre i na złe. Także podczas trudnych chwil - mówił abp Marek Jędraszewski podczas "Dialogów" poświęconych relacji z Bogiem.

"Dialogi" zyskały w tym roku nową formę. 21 stycznia po raz pierwszy spotkanie rozpoczęła prezentacja sondy ulicznej, w której przechodnie odpowiadali na pytanie: Co znaczy mieć relację z Bogiem? Wśród odpowiedzi najczęściej pojawiało się praktykowanie modlitwy oraz wiara w Jego obecność. Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że choć była mowa o modlitwie, nikt nie wspomniał o najważniejszym.

- Żeby być w relacji z Panem Bogiem, przede wszystkim trzeba starać się o to, żeby żyć w przyjaźni z Nim, czyli, mówiąc językiem teologicznym, żeby cieszyć się łaską uświęcającą. Żeby w tym stanie z kolei trwać, konieczna jest także spowiedź święta, a o tym właściwie nie było mowy - zauważył.

Zgodnie z tradycją, metropolita krakowski odpowiadał także na zadawane mu pytania. Jedno z nich dotyczyło przeżyć duchowych św. Matki Teresy z Kalkuty, która przez 50 lat swojego życia w żaden sposób nie odczuwała obecności Boga, a wręcz Jego odrzucenie.

- Dotykamy tutaj bardzo ważnego, o ile nie najbardziej istotnego wymiaru chrześcijańskiej wiary. Ta wiara wcale przede wszystkim nie polega na tym, żeby czuć Boga i Jego obecność - mówił abp Marek Jędraszewski. - Najważniejsze dla chrześcijańskiej wiary jest trwanie na dobre i na złe. Także podczas tych trudnych chwil i lat - podkreślał.

W jednym z ostatnich pytań powrócił temat spowiedzi i budowania relacji z Bogiem bez tego sakramentu. - Ważne, żebyśmy mieli z Bogiem relację dziecka do Ojca. A ta relacja jest możliwa wtedy, kiedy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej. I to jest najważniejsze. Żeby w tej postawie dziecka trwać, konieczne jest korzystanie z sakramentu pojednania - tłumaczył arcybiskup. Przypomniał, że wielcy święci często i regularnie przystępowali do spowiedzi.

Metropolita zaznaczył też, że postawa ludzi, którzy lekceważą sakrament pokuty, twierdząc, że sobie sami wszystko z Bogiem omówią, jest bliska grzechom przeciwko Duchowi Świętemu.

Temu tematowi będą poświęcone kolejne "Dialogi". Spotkanie pod hasłem "Spowiedź i kierownictwo duchowe a psychika człowieka" odbędzie się 15 marca  o godz. 20.15 w kościele św. Brata Alberta (Kraków, os. Dywizjonu 303).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama