GN 50/2018 Archiwum

Od Helenki możemy uczyć się dobroci

Obchodząca 20-lecie 1. Głogowska Drużyna Harcerek "Agat" należąca do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej za swoją patronkę wybrała właśnie Helenę Kmieć.

Harcerki z Dolnego Śląska tegoroczne zimowisko, które spędzają w Krakowie, postanowiły poświęcić na poznawanie jej osoby. - W życiu każdej drużyny harcerskiej przychodzi taki moment, że trzeba wybrać swojego patrona. W tym roku obchodzimy 20-lecie istnienia naszej drużyny, więc okazja do tego jest idealna - tłumaczy Magdalena Idkowiak, drużynowa-wędrowniczka, która o Helenie usłyszała rok temu.

- Jej piękne życie i tragiczna śmierć zrobiły na mnie duże wrażenie. Helenka po prostu mnie zafascynowała i bardzo chciałam, żeby to właśnie ona została naszą patronką. Może bowiem uczyć nas, a zwłaszcza najmłodsze harcerki, dobroci i służby Bogu oraz drugiemu człowiekowi - wyjaśnia.

Po wielu rozmowach odbytych w drużynie i z przełożonymi kandydatura Heleny Kmieć została przegłosowana. - Jednogłośnie nie chciałyśmy, aby patronem był jakiś odległy w czasie bohater albo ktoś bardzo znany - z rzeczywistości albo z książek. Chciałyśmy natomiast, aby patronem był ktoś bliski i realny, żyjący niedawno, w naszych czasach. Helenka spełniała to kryterium, a - co ważne - w Libiążu są jej bliscy i przyjaciele, którzy mogą o niej opowiadać - zaznacza M. Idkowiak.

Helenka żyła w naszych czasach i możemy ją poznawać - mówią harcerki z Głogowa   Helenka żyła w naszych czasach i możemy ją poznawać - mówią harcerki z Głogowa Ks. Paweł Król

Ten ostatni fakt harcerki wykorzystały podczas zimowiska, bo Libiąż jest przecież niedaleko Krakowa i jeden dzień warto było przeznaczyć na wycieczkę. - Chciałyśmy poznać rodzinne miasto Helenki, dlatego w Libiążu uczestniczyłyśmy w grze terenowej śladami H. Kmieć, a do kolejnych związanych z nią miejsc dochodziłyśmy - podzielone na mniejsze grupy - odpowiadając na tematyczne pytania - opowiada drużynowa 1. GDH.

Jednymi z najważniejszych miejsc były - rzecz jasna - cmentarz, na którym spoczywa Helenka, oraz jej parafialny kościół św. Barbary. Po modlitwie w nim dziewczyny wpisały się też do wystawionej tam kilka dni temu "Księgi wspomnień i refleksji" oraz spotkały się z ks. Pawłem Królem, który opowiedział im o Helenie.

- Podczas pobytu w Libiążu ważnym zadaniem było także napisanie na kartce, za co chcemy podziękować Helence. To, co napisały niektóre harcerki, zaskoczyło mnie, bo to były bardzo dojrzałe odpowiedzi. Np. 12-letnia dziewczynka wyznała: "Helenko, byłaś piękna zewnętrznie i wewnętrznie, a to piękno mnie urzeka. Chciałabym być taka, jak Ty" - mówi Magdalena Idkowiak.

Helena Kmieć została zamordowana 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w Boliwii. O tym, jak będą wyglądały obchody pierwszej rocznicy jej śmierci, można przeczytać w tekście Wspominają Helenkę.

Podczas zimowiska harcerki chcą jak najlepiej poznać Helenkę, dlatego odwiedziły też jej rodzinne miasto   Podczas zimowiska harcerki chcą jak najlepiej poznać Helenkę, dlatego odwiedziły też jej rodzinne miasto Magdalena Idkowiak

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy