Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Metropolita zachęca do Nowenny Jubileuszowej

W niedzielę 11 lutego Mszą św. w katedrze wawelskiej odprawioną o godz. 10 przez abp Marka Jędraszewskiego zostanie zainaugurowana Nowenna Jubileuszowa z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Nowenna będzie wpisana również w duchowe przygotowania do beatyfikacji służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Abp Marek Jędraszewski skierował do diecezjan specjalne słowo pasterskie na temat nowenny.

Jak zaznacza hierarcha, modlitwa za dar wolnej Ojczyzny oraz prośba o błogosławieństwa dla niej powinny być obecne we wszystkich miesiącach przed głównym uroczystościami, które odbędą się w listopadzie.

"Nowenna będzie najpierw dziękczynieniem za to, że Bóg dał naszemu narodowi licznych świętych i błogosławionych, którzy przyczyniali się do zachowania wiary w rodzinach i nieustannej odnowy ładu moralnego w życiu Polaków. Będziemy przywoływać wielkie postaci naszej historii umacniając się ich odwagą w dawaniu świadectwa Bogu i gorliwością w służbie ludziom" - opisuje, wskazując, że odzyskanie niepodległości było dziełem zarówno inicjatyw politycznych, jak i militarnych, ale także formacji duchowej prowadzonej przez Kościół.

Dodaje, że podczas nowenny wierni będą także prosić o Ducha Świętego, co ma być nawiązaniem do programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski na rok 2018 pt. „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. "Pragniemy, aby Duch Prawdy i Miłości przemieniał wszystkie sfery naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego" - pisze.

Metropolita zapowiada, że nowenna będzie przeżywana w bazylice katedralnej na Wawelu, ale także w kościołach parafialnych i rektoralnych. - Bardzo proszę, aby w każdej parafii i w kościołach rektoralnych odprawić w wybranym dniu miesiąca Mszę za Ojczyznę. Przed Mszą lub po niej zaleca się odprawienie nabożeństw, a szczególnie modlitwy różańcowej i modlitwy do naszych Świętych Patronów - apeluje, zaznaczając, że z modlitwą będą się łączyć spotkanie o charakterze kulturalnym, naukowym i społecznym, podejmowane przez wspólnotę.

W swoim słowie arcybiskup ocenia, że przeżycia te będą pielęgnowaniem i rozwojem duchowym darów minionego roku - jubileuszu objawień fatimskich i gietrzwałdzkich, rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej czy też "Różańca do Granic".

Zapowiada, że w kolejnych miesiącach nowenny modlitwa będzie dotykać spraw miłosierdzia wobec potrzebujących, łaski chrześcijańskiego świętowania niedzieli, błogosławieństwa dla małżeństw i rodzin, szacunku dla życia i jego obrony oraz jedności i solidarności w ojczyźnie.

"Niech 'Jubileuszowa Nowenna' stanie się wspólną narodową modlitwą, przygotowującą nas do godnego przeżycia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę" - zachęca na zakończenie, zaznaczając, że pomocą w przeżywaniu tego modlitewnego zjednoczenia będą materiały, które parafie otrzymają z Wydawnictwa św. Stanisława, zaś szczególnym wydarzeniem tego czasu będzie beatyfikacja Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej w dniu 28 kwietnia br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama