Nowy numer 42/2019 Archiwum

Hanna Chrzanowska patronką szkoły

Imię przyszłej błogosławionej nadano Szkole Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych w Krakowie-Nowej Hucie.

Decyzję w tej sprawie podjął 1 lutego Zarząd Województwa Małopolskiego. Placówka wchodzi bowiem w skład podlegającego mu Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego na nowohuckim os. Teatralnym, składającego się ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych nr 3 oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych.

- Nasza patronka wyznawała zasadę: „Człowiek jest najwyższą wartością dla innego człowieka, w dążeniu do dobra innych realizuje się prawdziwe powołanie człowieka”. Powracając do tych tradycji, chcemy wśród naszych uczniów i słuchaczy przekazać idee bliskie Hannie Chrzanowskiej, w zawodach, w których kształcimy: opiekun medyczny, opiekunka środowiskowa, opiekun osoby starszej, opiekunka dziecięca, ortoptystka, protetyk słuchu, technik optyk terapeuta zajęciowy czy asystent osoby niepełnosprawnej. Są to zawody zaufania publicznego, dlatego niezbędne są kompetencje personalne i społeczne - mówi Małgorzata Madej, dyrektor ZJEWM.

Pamięć o służebnicy Bożej Hannie Chrzanowskiej (1902-1973), krakowskiej pielęgniarce, jest stale obecna w szkole. Mieszczące się tu bowiem niegdyś Liceum Medyczne nosiło jej imię w latach 1980-1996. - Ona sama dwukrotnie gościła w Liceum Medycznym Pielęgniarstwa, uczestnicząc w uroczystościach i spotkaniach z gronem pedagogicznym oraz uczniami. 12 kwietnia 1972 r. została zaproszona na uroczystość z okazji Dnia Pracowników Służby Zdrowia, natomiast 9 listopada 1972 r. Koło Zainteresowania Zawodem zorganizowało spotkanie uczennic z przyszłą patronką - przypomina dyr. Madej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL