Nowy numer 3/2021 Archiwum

Krzyża wciąż trzeba bronić przejdź do galerii

Abp Marek Jędraszewski spotkał się z góralami ze Związku Podhalan w Zakopanem.

Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej w kościółku Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Podczas homilii przypomniał słowa Jana Pawła II o obronie krzyża, wypowiedziane pod Wielką Krokwią w 1997 r. - Papież wzywał do obrony krzyża w przestrzeni prywatnej i publicznej. Jego słowa brzmią aktualnie również po 21 latach, kiedy w imię wolności i tolerancji usuwa się krzyże ze sfery życia publicznego na zachodzie Europy - podkreślał hierarcha.

Biskup Krakowa podziękował góralom za piękny śpiew (Eucharystię uświetniła kapela góralska), muzykę i regionalny ubiór, które jednoznacznie świadczą o ich tożsamości i poczuciu przynależności do podhalańskiej ziemi. - Niech ten skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg. Mając świadomość tego skarbu duchowego, jaki jest waszym udziałem, dzielcie się nim z innymi, którzy tak licznie tu przybywają - apelował abp Jędraszewski, który sprawował Mszę św. ubrany w góralski ornat.

Warto zauważyć, że zakopiańczycy w procesji z darami przynieśli m.in. kosz z oscypkami.

Po wspólnej modlitwie metropolita krakowski wraz z delegacją górali oraz kapłanami - m.in. dziekanem zakopiańskim ks. Bogusławem Filipiakiem - udali się na cmentarz na Pęksowym Brzyzku i złożyli wiązankę kwiatów na grobie ks. Józefa Stolarczyka. Kapłan był pierwszym proboszczem pod Tatrami, wyznaczał też pierwsze szlaki w górach.

Abp Jędraszewski spotkanie z góralami zakończył w siedzibie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki. Tam powitał go Andrzej Skupień, prezes zakopiańskiego oddziału ZP. Biskup Krakowa wziął udział w zawieszeniu krzyża w głównym pomieszczeniu organizacji. Krzyż poświęcono wcześniej w La Salette, w czasie góralskich rekolekcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama