Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Upamiętniono kard. Macharskiego

W krużgankach krakowskiego klasztoru augustianów odsłonięto wczoraj tablicę upamiętniającą kard. Franciszka Macharskiego.

Zmarły w 2016 r. hierarcha jako metropolita krakowski przyczynił się w 1989 r. do powrotu augustianów do ich dawnego klasztoru i kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Wspominano o tym w trakcie Mszy św. w tej świątyni pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Była dziękczynieniem zarówno za sługę Bożego Izajasza Bonera, augustianina (1400-1471), którego 547. rocznica urodzin dla nieba minęła 8 lutego, jak i za kard. Macharskiego. - Jego postawa człowieka wiary i miłości sprawia, że stał się przyjacielem innych wielkich postaci świętych, rzeczywiście błogosławionego dla Krakowa XV wieku. Spotkał na uczelni św. Jana z Kęt. Spotykał się ze św. Szymonem z Lipnicy, a także sługą Bożym Michałem Giedroyciem - wspomniał o I. Bonerze metropolita.

Arcybiskup podkreślił także ogromną wrażliwość zakonnika na drugiego człowieka i żarliwą pobożność, które były widoczne i powszechnie znane. Zaznaczył zarazem, że tuż po jego śmierci miejsce pochówku było otaczane szczególną czcią. - Nieważny był coraz bardziej pogłębiający się dystans czasu, ważne było jego świadectwo wiary, które pociągało. I tak stało się w przypadku kard. Macharskiego. Ta jego osobista pobożność kazała mu - na wzór bł. Izajasza Bonera - często przychodzić i modlić się u Matki Bożej Pocieszenia w tym miejscu - mówił arcybiskup.

Podkreślił, że kard. Macharski wielokrotnie modlił się w tym miejscu, powierzając Matce Najświętszej sprawy osobiste i sprawy Kościoła. Jego maryjna pobożność widoczna była także w herbie, w który wpisaną miał literę "M". - Niech te drogi coraz bardziej nam bliskie, coraz bardziej zrozumiałe, Izajasza Bonera i kard. Franciszka staną się wskazówką dla nas, jak żyć - zakończył metropolita.

Po Mszy św. w krużgankach klasztornych poświęcono i odsłonięto tablicę upamiętniającą kard. Macharskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama