Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Karetka warta 600 tysięcy

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu otrzymał nowoczesną karetkę "S" od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

12 lutego szpitalowi przekazali ją - w imieniu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - Jerzy i Lidia Owsiakowie.

Fundacja WOŚP podjęła decyzję o zakupie karetki w odpowiedzi na prośbę dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, a deklaracja zakupu została ogłoszona w czerwcu ub. roku, podczas uroczystości przekazania Jerzemu Owsiakowi medalu Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis".

Przekazana dziś karetka służyć będzie do transportu pacjentów na konsultacje, leczenie w komorze hiperbarycznej lub protonoterapię. Specjalistyczne wyposażenie umożliwi przewóz dzieci w stanie zagrożenia życia.

- Wsłuchiwaliśmy się w informacje płynące z Krakowa o kłopotach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego z karetką noworodkową. Wiedzieliśmy, że niesprawna karetka w przypadku tego szpitala to problem bardzo poważny. Jest to bowiem jedna z wiodących klinik dziecięcych w Małopolsce, ratuje życie i zdrowie dzieci, w tym także noworodków, w często bardzo ciężkim stanie. Od szybkości i pewności transportu do szpitala często zależy życie pacjentów. Wprawdzie szpitalowi udało się pozyskać pieniądze na karetkę neonatologiczną, ale cały czas pilnie potrzebna jest druga karetka, klasy S. Dlatego, kiedy tylko otrzymaliśmy prośbę ze szpitala, natychmiast zdecydowaliśmy się pomóc - mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP.

Wartość przekazanego pojazdu wynosi około 600 tys. złotych. Na prezent dla USD składają się: samochód z zabudową, sprzęt medyczny stanowiący wyposażenie karetki (m.in. respirator klasy premium, defibrylator, nowoczesny zestaw transportowy z noszami, szyny Kramera, kołnierze ortopedyczne dla dzieci i dorosłych i wiele innych urządzeń) a także roczne ubezpieczenie AC /OC, pakiet przeglądów serwisowych oraz komplet opon zimowych. Zakup został sfinansowany z pieniędzy zebranych w 24. finale WOŚP.

- Ta karetka poruszając się po drogach Małopolski będzie widocznym dla wszystkich dowodem na to, że WOŚP odpowiada na potrzeby szpitali oraz poprawia komfort i bezpieczeństwo leczenia pacjentów. W naszej codziennej pracy tych dowodów widzimy znacznie więcej - mamy bowiem specjalistyczny sprzęt pracujący w poradniach, oddziałach i na salach operacyjnych - podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Fyderek, dyrektor USD.

Fundacja WOŚP wspiera krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy niemal od początku swojej działalności. Do dziś placówka otrzymała w sumie 453 urządzenia medyczne o łącznej wartości ok. 14 mln złotych. Sprzęt z serduszkami WOŚ wykorzystywany jest na większości oddziałów szpitala, m.in. na oddziale chirurgii dziecięcej, hematologii i onkologii, kardiochirurgii dziecięcej, nefrologii dziecięcej czy na izbie przyjęć. Przekazana dziś karetka jest drugą, jaką USD otrzymał od WOŚP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama