Nowy numer 39/2020 Archiwum

Rock i Golgota

Mocne wejścia gitarowe, wymowne zdjęcia ilustrujące stacje oraz surowe rozważania - tak wyglądała Rockowa Droga Krzyżowa, która wieczorem 16 lutego odbyła się w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie.

Jak podkreślają jej twórcy, zespół "Daj Spokój", ma ona przynieść inne spojrzenie na mękę Jezusa. - Często Drogi Krzyżowe przypominają rachunek sumienia i wzbudzają w ludziach tylko współczucie dla Chrystusa. On nie tego potrzebuje. On chce, by Jego cierpienie nas zmieniało i pobudzało do dobrych czynów - powiedział ks. Grzegorz Szczygieł MS, wokalista i gitarzysta grupy.

Po twarzach zgromadzonych w świątyni widać było, że niecodzienny charakter Drogi Krzyżowej rzeczywiście działa. Bardzo mocno wybrzmiały dźwięki gitary basowej, które naśladowały bicie serca Jezusa, a w chwili jego śmierci ucichły.

- Muzyka zawsze dociera, zwłaszcza do młodego człowieka. Bardzo ważne jest to, że dynamika tego utworu zmienia się w czasie. To pomaga się z jednej strony wyciszyć, ale z drugiej pobudzić uwagę w momentach, nad którymi człowiek powinien pochylić się najbardziej - przyznała s. Teresa Pawlak, albertynka.

- Obawiałem się nieco, że taka forma będzie zbyt kontrowersyjna. I przyznaję, że dziwnie słuchać gitar elektrycznych w kościele, jednak słowa "Któryś za nas cierpiał rany" sprawiły, że miały one zupełnie inny wydźwięk i trafiały prosto do serca - dodał z kolei pan Tomasz.

Rockowa Droga Krzyżowa wpłynie nie tylko na krakowian. Poza stolicą Małopolski będzie można w niej uczestniczyć również w Mińsku Mazowieckim (3 marca, wspólnie z Teatrem Cieni), Łasku (9 marca) oraz Łukawcu (16 marca).

W tym roku nabożeństwu towarzyszy również akcja charytatywna. Zespół "Daj Spokój" prowadzi kwestę, która dochód zostanie przekazany na inicjatywę "Kanapka za złotówkę", wspierającą dożywianie osób potrzebujących i bezdomnych w Krzywym Rogu na Ukrainie.

Informacje o zespole oraz wydarzeniach i koncertach, które przygotowuje zespół "Daj Spokój" można znaleźć na facebookowym profilu grupy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama