Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Oni powinni być dla nas wzorem

Studenci Akademii "Ignatianum" zawieźli Polakom mieszkającym na Litwie ostatnich 150 paczek z żywnością zebraną w ramach krakowskiej odsłony akcji "Rodacy - Bohaterom".

Jak podkreśla Tomasz Konturek, który koordynował akcję w Małopolsce, ani odległość, ani zmęczenie podróżą nie zabrały żakom radości ze spotkania z rodakami na obczyźnie. - To wyjątkowe chwile przebywania z cichymi bohaterami, którzy cały czas dbają o polskość za granicą. Możliwość poznania ich twarzą w twarz oraz rozmowa z nimi utwierdziły nas w przekonaniu, że to, co robimy tutaj, ma sens - zapewnia.

Wspólnie z wolontariuszami Stowarzyszenia "Odra-Niemen" odwiedzili miasto Soleczniki, w którego rejonie 75 proc. mieszkańców stanowią Polacy. Tam spotkali się z przedstawicielami Wspólnoty Bożego Miłosierdzia oraz uczestnikami Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Cieszymy się, że do nas przyjechaliście i że traktujcie nas jak swoich rodaków. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy w Polsce włączyli się w tę akcję. Dużo dla nas robicie, co pokazuje, że jesteśmy jedną wielką rodziną - podziękował w imieniu miejscowych Antoni Jankowski, prezes Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Solecznikach. Zauważył przy tym, że sytuacja seniorów na Litwie jest ciężka, choćby z powodu niskich emerytur, i że pomoc przybywająca z ojczyzny jest dla nich niezmiernie ważna.

Studenci byli także w miejscowości Podbrodzie, gdzie znajduje się polska szkoła "Żejmiany". - Tę placówkę obejmujemy akcją "Kredki" - zamiast kwiatów i prezentów, nasi studenci podczas obron pracy dyplomowych przynoszą przybory szkolne, które trafiają do jej uczniów - tłumaczy Lesław Florian.

Jak mówią przewożący dary, wyprawa na Litwę była też dla nich praktyczną lekcją historii i patriotyzmu. - Wdzięczność tych starszych osób to coś, co pamiętam najbardziej. Osoby, które spotkaliśmy, powinny być dla nas wzorem. Pomimo skromnych warunków wynikających z biedy mają wielkie i piękne serca. Urzekła mnie dbałość o kulturę i wartości narodowe - przyznaje Gabriela Gomułka.

Akcję "Rodacy - Bohaterom" można wspierać dalej. Do maja na konto Stowarzyszenia "Odra-Niemen" przyjmowane są wpłaty, które przeznaczone zostaną na rehabilitację Polaków na Kresach, transport kolejnych paczek żywności oraz renowację polskich miejsc pamięci.

- W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego powodu chcemy wesprzeć Polaków działających w Zułowie, w którym urodził się Józef Piłsudski - zapowiada T. Konturek.

Szczegółowe informacje o inicjatywie dostępne są na www.rodacybohaterom.pl i www.ignatianum.edu.pl/rodacy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama