Nowy numer 34/2019 Archiwum

Statio u św. Rity przejdź do galerii

W kościele św. Katarzyny w Krakowie bp Tadeusz Pieronek przekonywał, że św. Rita jest doskonałym przykładem realizacji powołania do świętości w trudnych okolicznościach życiowych.

Świątynia na krakowskim Kazimierzu była kolejnym kościołem stacyjnym w archidiecezji krakowskiej.

- Bóg nigdy i nikomu niczego nie narzucał i nie narzuca. On kocha i czeka na wzajemność ze strony człowieka. Oferuje najwyższe dobro, jakim jest zbawienie. Cokolwiek pochodziłoby z przymusu, nie ma żadnej wartości u Boga - mówił w homilii bp Pieronek.

Biskup odniósł się także do św. Rity, która w augustiańskiej świątyni jest szczególnie czczona 22. dnia każdego miesiąca. Wspomniał, że uznawana za patronkę "od spraw trudnych i beznadziejnych" święta żyła w niezmiernie ciężkich warunkach, wybaczając zabójcom męża i dwóch synów, a także znosząc wiele trudów na drodze do założenia zakonu.

- Okazała się kobietą nieprzeciętną, zaprawioną w głębokiej kontemplacji - mówił bp Pieronek. Podkreślił, że jeśli ktoś przeszedł zwycięsko tyle trudności, to "można w nim widzieć orędownika w sprawach szczególnie trudnych".

Podkreślił, że świętość Rity jest wspaniałym przykładem dla współczesnych - "w naszych rodzinach, dotkniętych alkoholizmem, narkomanią, przemocą, wśród ludzi nastawionych na szybki zysk kosztem innych, ludzi lokujących swoje szczęście w wyżyciu seksualnym".

- Osoby, które mają styczność z takimi sytuacjami, nie powinny się załamywać, tracić nadziei, bo nawet w takich okolicznościach mogą realizować swoje powołanie do świętości. W św. Ricie mogą szukać wsparcia - powiedział na zakończenie bp Pieronek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL