Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia nagrodziło prace studentów dotyczące problematyki pro life.
Na konkurs, który został zorganizowany po to, by rozwijać wśród młodzieży akademickiej zainteresowanie problematyką pro life oraz badaniami dotyczącymi obrony życia ludzkiego na różnych jego etapach i w różnych warunkach społeczno-kulturowych, wpłynęło 20 prac - 14 magisterskich i 6 licencjackich. Studenci biorący udział w konkursie reprezentowali 12 uczelni z wielu stron Polski (z Poznania, Gdańska, Wrocławia, Warszawy, Olsztyna, Rzeszowa, Lublina) i różne kierunki studiów (m.in. teologię, prawo, administrację, nauki o rodzinie, psychologię, bezpieczeństwo narodowe, pielęgniarstwo, położnictwo, farmację oraz dialog i doradztwo społeczne).
Wśród prac magisterskich pierwszą nagrodę zdobyła Anna Bogdanowicz, która podjęła temat "Status embrionu i płodu w prawie polskim", a pracę pisała pod kierunkiem dr. hab. prof. UG Oktawiana Nawrota.
Druga nagroda została przyznana Magdalenie Zatyce za rozważania na temat "Konfliktów wartości w opiece medycznej nad noworodkiem urodzonym na granicy przeżycia". Swoją pracę przygotowała pod kierunkiem dr Beaty Dobrowolskiej.
Trzecia nagroda przypadła Karolinie Prońskiej, która pod kierunkiem ks. dr. hab. prof. UŚ Antoniego Bartoszka pisała o "Moralnej ocenie aborcji eugenicznej w świetle wybranej literatury".
Wyróżnienia otrzymali natomiast: Marta Chorzępa za pracę pod tytułem "Przysposobienie dziecka poczętego" napisaną pod kierunkiem dr. hab. prof. UWr Jacka Mazurkiewicza oraz ks. Aliaksei Papliouka za rozprawę dotyczącą "Ideologii gender jako zagrożenia dla istoty małżeństwa i rodziny w polskiej debacie publicznej". Promotorem pracy był ks. prof. dr. hab. Paweł Bortkiewicz.
Jak uzasadniło jury, autorka pracy uhonorowanej pierwszym miejscem nie ograniczyła swoich rozważań poświęconych statusowi embrionu i płodu do przedstawienia tylko rozwiązań przyjętych w tym zakresie na gruncie polskiego systemu prawnego, ale ukazała je też na płaszczyźnie prawa międzynarodowego, uwzględniając akty prawne o zasięgu uniwersalnym wydane przez ONZ oraz o zasięgu regionalnym, wydane przez europejskie gremia prawodawcze.
Co więcej A. Bogdanowicz wzbogaciła też pracę o osobiste refleksje dotyczące takich zagadnień jak początek życia ludzkiego, rozwój dziecka w okresie prenatalnym czy postawa lekarzy wobec poczętego życia.
Pośród prac licencjackich miejsce pierwsze i trzecie nie zostało przyznane. Druga nagroda przypadła Natalii Trzeciak za rozważania na temat "Specyfiki opieki nad pacjentką ze stwierdzoną wadą letalną płodu z uwzględnieniem opieki hospicjum perinatalnego - studium przypadku". Jej promotorką była mgr Maria Jolanta Szostkowska.
Jury swoją decyzję uzasadniło tym, że autorka przedmiotem swoich rozważań uczyniła przypadek ciężarnej kobiety, która zdecydowała się urodzić dziecko, mimo stwierdzenia u niego poważnej wady wrodzonej, niwelującej wszelkie szanse na przeżycie. Z tej racji została objęta opieką hospicjum perinatalnego, którego personel pomagał jej przejść przez kolejne etapy ciąży oraz żałoby po utracie dziecka. Walorem tej pracy jest nie tylko bardzo szczegółowe, a jednocześnie klarowne ukazanie różnych aspektów sprawowanej opieki oraz przeżyć pacjentki, ale także przydatność przedstawionych w niej treści dla personelu medycznego.
Wyróżnienie otrzymała Natalia Anhalt za pracę pod tytułem "Dzieci jako współcześni żołnierze. Wykorzystywanie nieletnich do działań zbrojnych". Powstała ona pod kierunkiem dr. Wojciecha Grabowskiego.
Ogłoszenie laureatów odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.